Černý Pátek je někde také Dnem bez nakupování. Jinde sobota. A co teprve Cyber Monday

Tohle je taková taškařice. Black Friday coby importovaný svátek plný nakupování je v USA zároveň Dnem bez nakupování. V Evropě, asi proto abychom nebyli moc zmatení, je ale Den bez nakupování o jeden den později, tedy v sobotu. V USA, nicméně, asi aby to trochu vynahradili ještě vymysleli Cyber Monday. Tedy nějaké to kybernetické pondělí. Prostě pondělí jako malý pátek. Na Černém pátku je zajímavé ale i to, že mu předchází Den díkůvzdání, tedy Thanksgiving Day (čtvrtý čtvrtek v listopadu).

Na Dni díkuvzdání je podstatné, z hlediska nakupování, že toto byl den kdy se zahajovala vánoční nákupní sezóna. V USA samozřejmě, někdy od roku 1952. Což znamenalo delší dobu otevření obchodů a nabízení slev. Možná tohle přimělo některé české prodejce, že Black Friday oznámili “od teď” až “do Vánoc”. Jiní pro jistotu Black Friday začali o týden dříve. A někteří dokonce Black Friday dělají několikrát do roka.

TIP: Protože jsem se před pár týdny vydal k testování toho jak funguje GearBest.com (a zda tam lidé budou nakupovat) tak k tomu paří i srovnávání českého pojetí Černého pátku a tamního pojetí Black Friday. Můžete se podívat třeba na Black Friday u Alza.cz vs. Black Friday právě u GearBest.com

V USA, to je taky zajímavé, je někde Den díkůvzdání i Černý pátek svátek, tedy dny kdy lidé mají dovolenou ale obchody jsou otevřené. Ne jako v Česku, kde na “státní svátky” zmateně někdy povinně zavíráme a někdy nezavíráme. A když už zavíráme, tak nikdo pořádně neví co vlastně zůstane zavřeno a co ne.

Co se původu označení Černý pátek týče, tak to prý pochází z Filadelfie a vychází to z zásadně velkého provozu chodců i aut, která nakupování způsobovalo. Až o pár desítek let později to prý znamená moment, kdy se obchodů z “červených” čísel (ztrát) podaří přejít do “černých”, tedy zisků.

Cyber Monday je ve skutečnosti časově novinka, původ má někdy v roce 2005 a původcem je Shop.org a základem byla snaha “pomoci” nakupujícím co “nestihli” nakupit dostatečně na Black Friday, aby to mohli napravit ještě v pondělí, nebo ještě spíše, aby se obchodníci dokázali zbavit zbytků, které neprodali v pátek. Na tomhle “malém pátku” je zvláštní, že se v Česku prozatím nijak extra neuchytil.

Mezinárodní den bez nákupů je ale vlastně ta největší taškařice.V USA je totiž ve stejný den jako Black Friday, v Evropě paradoxně o den později. To asi proto, abyste si po namáhavém nakupován v pátek mohli o víkendu odpočinout. Původní myšlenka je, že tenhle svátek má lidem pomoci uvědomit si, co že vlastně k životu potřebují či nepotřebují. Při pohledu na šílenství okolo Black Friady to ale nevypadá, že  by se to povedlo. V USA se to navíc jmenuje Buy Nothing Day (tedy příhodně, Den kdy si nic nekupujte) a počátky má v roce 1992, jeho původcem je Ted Dave.

Pár tipů na nakupování na GearBest.com (z věcí co si lidé z Česka reálně opravdu koupili):