Praha pokračuje v plýtvání. Přichází WiFi na zastávkách a chytré lavičky

Říkají tomu Chytrá Praha a asi si z nás tak trochu dělají legraci. “V metru sice stále není mobilní signál a v podzemních zastávkách lze LTE chytnout jen v jednotkách případů,” jak správně říká Honza Sedlák v Praha má kromě Wi-fi na zastávkách MHD i první chytré lavičky. Lidé o nich moc neví.  Logické, protože Město vyhazuje peníze za lavičky vybavené čtyřmi USB konektory, ke kterým se bez dlouhého kabelu nedostanete a o které zájem není. Vedle toho ještě nabízejí WiFi připojení k Internetu, což v době kdy už děti od třetí/čtvrté třídy mají mobilní Internet je ještě více absurdní.

Co se USB v lavičkách týče, tak je jen otázka času, než se tomu někdo podívá na zoubek a promění to buď v cinknutý USB port, který se bude snažit napadat připojovaná zařízení. Nebo je rovnou uškvaří do nepoužitelné podoby. A tohle má i cenu, 280 000 Kč za jednu lavičku na 6 měsíců

TIP: V Je bezpečné používat neznámé WiFI? je řeč o toml, jak nebezpečné může být chytat se neznámé WiFi. Tak na to myslete, až si budete myslet, že se připojujete na “městskou” WiFi a on to bude nějaký podvrh.

Druhá absurdnost nepochází přímo od Města ale od JCDecaux (protože tato firma má ve správě zastávky MHD a rýžuje za reklamu na nich umístěnou). WiFi na zastávkách tak sice nehradí Město, ale jinak je to opět stejně absurdní počin jako několik tramvají vybavených WiFi. Připojení samotné je přitom klasické LTE, čímž se vracíme opět k tomu, že místo rozvoje a posilování mobilní sítě (a odstranění nerealistických limitů FUP) se plýtvá penězi na další absurditu.

Na druhou stranu, pokud chcete stahovat větší objem (klidně i nelegálních) dat, tak si prostě běžte stoupnout na WiFi zastávku. Pokud zde nikdo nebude dělat totéž, tak LTE bude mít velmi pravděpodobně několikanásobně vyšší rychlost, než váš “pevný” Internet.

Foto: Jan Sedlák, Lupa.cz