Konec služby Lavabit skutečně přinesla snaha USA dostat Snowdena

Zlikvidovat podnikání lze snadno, stačí když vaše služby používá Edward Snowden. A ani po letech není nic uspokojivě vyřešeno.

Když v roce 2013 obdržel Lavabit požadavek federálního soudu o přístup k e-mailu jednoho uživatele, vedlo to k ukončení celé služby. Lavabit odmítli vyhovět, raději ukončili činnosti. Důvodem k tomu mělo být to, že pokud by přístup předali, ohrozilo by to všech 410 tisíc uživatelů.

Soudní tahanice pro Lavabit tím ale zdaleka nebyly ukončeny, předat klíč pro přístup k datům nakonec bylo nutné, ale ani zde Lavabit neváhal originálním způsobem provokovat – SSL klíč byl předán ve formě výtisku písmem tak malým, že klíč nebyl použitelný. Štěstí v neštěstí nakonec znamenalo, že soud nikoho z Lavabit nemohl potrestat, protože při procesu došlo k procedurální chybě.

Důvodem konce byl Edward Snowden

Už v roce 2013 se předpokládalo, že americká vláda se chce dostat k e-mailům Edwarda Snowdena. Ten totiž právě Lavabit služby používal. A jak se ukazuje, chybou zveřejněné vládní informace ukazují, že tomu tak skutečně bylo. Zatímco v rámci původního soudu v roce 2013 byly informace o předmětném účtu vyčerněny, v dokumentech poskytnutých do federální databáze zůstal zapomenutý e-mail, a tím byl Ed_snowden@lavabit.com.

Samotný provozovatel Lavabitu, Ladar Levison, tuto informace dostal v rámci soudního nařízení, ale v rámci povinné mlčenlivosti ji zveřejnit nemohl. Pokud by ji zveřejnil, hrozilo by mu velmi pravděpodobně vězení a velké problémy. Smutné a alarmující na tom všem je, že Levison musel v roce 2013 ukončit podnikání a ještě v roce 2016, tento případ zdaleka nebyl vyřešen. Levison se celé roky snaží, aby informace o celém případu byly odtajněny a zveřejněny.

Poslední krok v jeho marné snáze byl ten, kdy mu soud odmítl umožnit odtajnění informací, stejně jako mu zamítl možnost zrušit závazek mlčenlivosti. Největším paradoxem nakonec je, že ti co nejvíce bojují za utajení celé kauzy nakonec prostou chybou zveřejnili to nejpodstatnější.

Lavabit spuštěn znovu

V lednu 2017 Ladar Levison službu znovu spustil. Funguje s využitím DIME (Dark Internet Mail Environment) a na vývoji pracoval Levison několik posledních let – samotný poštovní server, pojmenovaný Magma, je Open Source. Soukromí ochraňuje end-to-end šifrování a vše je postaveno tak, že Lavabit není schopen poskytnout žádný přístup k e-mailům uživatelů. Ale také ani je dostat do situace, kdy by opět museli celou službu zrušit.

2017-05-20 19_48_15-..__ Lavabit Reloaded __..

V květnu 2017 je Lavabit zpět, byť uživateli mohou být jenom ti, co používali předchozí verzi. Otevření pro nové uživatele se teprve chystá. Prozatím je tedy možná pouze předregistrace.