Filmy a seriály snadno s Evolveo Android Box H4

Kdo sledujete @365tipu a tamní Jak na filmy a TV seriály tak víte, že někdy před více jak rokem jsem si pořídil malou krabičku s Androidem a zprovoznil na ní Kodi. Poměrně silnou roli v tom hraje sice i Synology NAS, ale filmy a seriály přehrávalo právě původní Evolveo Smart TV Box Q4. Ale o tom byla řeč asi hlavně v Synology poslouží dobře jako mediální centrum (2).

Někdy přes půl rokem Q4 odešlo. Ukázalo se, že reklamovat to vyžaduje nějaký šílený postup s vyplňováním formulářů, generováním čísel a odvezením či posláním někam do horoucích pekel. Takže ač v záruce (tehdy) bylo, tak tu asi někde ještě leží v nepoužitelné podobě. Zčásti i proto, že už to přece jenom bylo starší – pomalejší, starý Android, atd.

1961202

Mezitím přišel  Evolveo Android Box H4 (link na Alza.cz, protože tam jsem ho v prosinci pořídil, ale v listopadu 2017 už k dispozici samozřejmě není, musíte zkusit třeba EVOLVEO Android Box H8) mající pár výhod – větší výkon (přehrává bez problémů 4K), WiFi anténu, Bluetooth, Android 6.0, USB porty. A ještě pořád vcelku příznivou cenu – za cca 2 500 Kč se tohle docela vyplatí.

Filmy a seriály s Evolveo Android Box H4 si můžete pouštět snadno. Po koupi rozbalíte, připojíte k napájení, přes HDMI (kabel je součástí dodávky) připojíte k televizi, ideálně ještě připojíte USB (nebo Bluteeooth) myš a klávesnic (myš rozhodně, bez klávesnice to jakž takž přežijete). Jakmile vám Android 6.0 naběhne, tak se připojíte k domácí WiFi (umí i Ethernet LAN, kdyby se vám to hodilo víc). Plus doporučím ještě k 16 GB vnitří paměti přikoupit 32/64 GB microSDHC kartu (pozor, je velká šance, že vám z krabičky vyskočí, takže neuškodí přelepit něčím co tomu zabrání).

Po připojení na WiFi je dobré pustit aktualizaci, případně si přidat nějaké ty Google aplikace (umí plné Google Play, takže žádné komplikace), které tam nejsou. Je to Android 6.0, což je poměrně milé, umí to například i Miracast, takže na to navíc můžete pouštět obsah z mobilů/počítačů, které to umí. Pak už hlavně stáhněte Kodi a zprovozněte si ho. Můžete filmy přehrávat z NASky, připojit si sdílené prostředky z Windows sítě, nebo si k téhle krabičce přes USB můžete připojit externí USB disk, přehrát film či cokoliv můžete i z USB klíčenky.

Není marné si stáhnout další z aplikací pro Android, které umí filmy – pokud máte HBO GO (pozor, pojede nejspíš pouze pokud je box připojený přes WiFi), tak budete bez problémů mít i na tomhle zařízení všechny jejich filmy. Stejně tak pokud máte Netflix (kde ovšem zapomeňte na češtinu a budete zápasit s českými titulky, tohle Netflix ani po mnoha letech nezvládá). Fungovat budou i všechny další podobné – Voyo, Stream.cz, iVysílání, iPrima.

Evolveo pro tenhle box má vlastní spouštěč, nepoužívá standardní Android rozhraní, ale pokud by se vám nelíbil, je možné přepnout. Povedlo se jim udělat poměrně snadný spouštět, který více vyhovuje tomu, že (a) to máte připojené k televizi a (b) to asi budou používat lidé, kteří moc počítače ani Androidy neumí.

2016-12-18-09_31_43-nove-oznameni

K boxu je přibalený i dálkový bezdrátový ovladač, malý typ, stejný jako u Q4. Dá se s ním zvládnout leccos, ale připojená myš je v některých momentech výrazným zjednodušením ovládání. Obzvlášť pokud některé mobilní aplikace příliš nepočítají s tím, že je nepoužívá na dotykové obrazovce. Dá se mimochodem koupit větší dálkový ovladač, který umí i písmena a další věci.

TIP: V Jak na vzdálený přístup na zařízení s Androidem? najdete způsoby jak Android zařízení (a tedy i H4) ovládat z vašeho počítače. Osobně jsem tam velmi rychle nainstalovat TeamViewer a složitější věcí řeším přes něj.

Rychlejší procesor i grafický procesor znamenají, že H4 je citelně svižnější, než bylo Q4. Jak na ovládání, tak co se přehrávání filmů týče. Nemusíte se tak bát 1080p a podobných náročnějších podob. HBO GO mimochodem funguje zcela perfektně, Netflix s občasným kostičkováním, ale to je základní běžná vlastnost jejich adaptivního mechanismu.

PS: Tenhle model už nekoupíte, čas běží ([17.11.17]), takže zkuste třeba EVOLVEO Android Box H8

TIP: Chcete-li něco novějšího a vlastně asi i levnějšího, tak zkuste Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti)