TrekStor 2v1 (Surftab Twin 11.6) kombinuje solidní provedení a atraktivní cenu. Vyplatí se koupit

Budete-li se poohlížet po nějakém “tabletu s klávesnicí”, tedy něčem co je označováno jako 2v1, tak můžete začít ve vysoké cenové hladině. Microsoft Surface například, nebo větší iPady Pro, nebo vydařenou Toshibu Z20t.  Jenže to se budete pohybovat v cenové kategorii vyšších desítek tisíc korun. Budete-li hledat “tablet na takové to domácí brouzdání”, něco co si bude potomek či žena moci vzít do školy či do práce, tak v téhle cenové kategorii se není praktické pohybovat.

Na český trh před pár týdny dorazila nová řada 2v1 od TrekStoru (distributorem je Tech Data) a zjednodušeně řečeno, jde o velmi dobře zpracovaný 11.6″ tablet s Windows 10, který má odpojitelnou klávesnici s trackpadem a dvojicí USB portů. Odpojitelnou tak, že tablet zacvaknete do pevného úchytu a vznikne tak dobře použitelný notebook s Windows.

twintab-1

Prodává se v provedení s 2GB RAM a 32 GB úložným prostorem za 5 690 Kč (viz třeba CZC.CZ, Alza.cz a TS Bohemia) a s 4 GB RAM a 64 GB úložným prostorem za 8 490 Kč (též viz třeba CZC.CZ, Alza.cz). Což znamená, že za solidní cenu získáte notebook i tablet s Windows 10 (Home pochopitelně).  TrekStor Surftab Twin 11.6 v předvánočních inzerátech či materiálech potkáte i jako “hvězdný tablet”.

TIP: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? se vám bude hodit, pokud řešíte co koupit či nekoupit

Po více než týdnu testování a zkoumání koupi doporučím, zejména pokud hledáte něco s jedenácti palcovým (většin) displejem a nechcete na tom finančně vykrvácet (budete-li chtít něco menšího ale podle všeho skoro stejného, tak třeba VisionBook 10Wi Pro se kterým je moje žena velmi spokojená a velmi rychle nahradil 10″ iPad). Pokud se ho rozhodnete kupovat, tak určitě  doporučím dražší 4/64 GB variantu, která je výhodnější, stejně jako je dobré nezapomenout koupit alespoň nějaké to 64 GB velké microSD.

Nečekejte, že na těchto zařízeních budete pouštět nějaké náročné hry nebo si tam instalovat Adobe Photoshop/Illustrator a dělat složitou grafiku – má to jen pár GB paměti, nemá to stovky gigabajtů pevného disku a grafiku (kartu) to má také odpovídající základnímu provedení (široce rozšířený Intel). Pro přístup na Internet, hraní odpovídajících her, sociální sítě, texty a tabulky v Microsoft Office či Google Docs je to ideální. Pořídíte-li si tam (například) Kodi, tak na 11.6″ displeji se na filmy a seriály dívá dost dobře.

twintab-2

Co nabídne TrekStor Surftab Twin 11.6

Když začneme od klávesnice, tak dobře použitelnou klávesnici (včetně českých znaků) a trackpad, který já osobně nerad ve všech případech (bezdrátová malá myš je ideální řešení) a dvojici USB portů (2.0, kde další jsou na těle vlastního tabletu). Samotné uchycení těla tabletu je dostatečně solidní a snadno se odejme i nasadí. Jediné co vám u klávesnice bude chybět je podsvícení, ale to u těchto levnějších variant najdete málokdy. Stejně jako v klávesnici není další baterie (což výše uvedená Z20t například má).

Tablet  má 11.6″ dotykový IPS 1920×1080 (16:9, kapacitní, 10 dotykových bodů) displej a klasickou Intel grafiku, p  slušný výkon zajistí Intel Atom x5-Z8300 (1300 MHz, 4 jádra) a pokud si pořídíte dražší provedení, tak budete mít 4GB DDR3 a 64 GB Flash úložiště (v reklamách tomu říkají SSD). Levnější varianta má jen 32 GB “disku”, což po instalaci Windows 10 bude znamenat, že vám zůstane zhruba jenom polovina. Proto lépe pořídit dražší model.

Nechybí WiFi, Bluetooth, na těle tabletu je jedno klasické USB 3.0 a ještě microUSB (používá se i pro nabíjení, docela praktické řešení), klasický konektor pro sluchátka s mikrofonem, microSDXC slot a mini HDMI (šikovné, protože můžete snadno připojit k televizi a pouštět si přes Kodi filmy a seriály). Nechybí 2 Mpx kamera a repráčky a mikrofon přímo v těle.

V plné sestavě to má 1.4 Kg (770 g je samotný tablet) a rozměry 299,2 x 180,2 x 27,8 mm. Baterie 7 500 mAh má slušnou výdrž odpovídajcíí kapacitě, ale také tomu jak hodně budete zatěžovat a svítit displejem.

twintab-5

Co ještě dodat?

Příjemným překvapením bylo, že Windows 10 nejsou z roku 2015, takže odpadá zdlouhavá aktualizace na Anniversary Update, které už bylo na tabletu předinstalované. Co navíc, jde o Windows 10 české, takže pokud to budete kupovat někomu neznalému angličtiny či němčiny, ušetříte si další práci. Protože tenhle 2v1 má Windows 10 (Home), tak je dobré připomenout tip Zásadní tipy pro používání Windows 10 na dotykovém displeji, protože některé základní věci je dobré se naučit hned na samém počátku. Ušetří vám mnoho času v okamžiku, kdy nechcete používat klávesnici ani myš.

Umístění a “nahmatání” zapínacího tlačítka i tlačítek ovládání hlasitosti je podstatně lepší než u výše zmíněného 10″ VisionBooku. Dotykový displej reaguje dobře, s touchpadem jsem tradičně zápasil, ale to může být dáno tím, že je už roky odmítám používat – tady samozřejmě chybí oddělené klávesy, klikáte na samotný touchpad. Řadu věcí ale nakonec stejně budete dělat na displeji, je to silně návykové.

Nepočítejte s tím, že vám tablet vydrží dlouho v hibernovaném stavu, Windows 10 jsou v tomhle dost neúprosné a stále příliš spotřebovávají baterii. Tradičně platí, že pokud chcete nabíjet podstatně rychleji, nemějte stroj zapnutý a při nabíjení se nedivte, že horní levá oblast (kde je i USB konektor přes který nabíjíte) se bude více zahřívat. Nabíjení přes klasické microUSB je výhodné v tom, že nejste závislí na (často atypickém) konektoru s vlastním zdrojem.

Naučte se čistit “disk”, protože Windows 10 jsou v tomhle také poněkud nepraktické, stejně jako je dobré po prvním spuštění projít kompletní aktualizací a pak odstranit vše, co nepotřebujete. Pořídit s microSD kartu o slušné velikosti a (hlavně) rychlosti se také vyplatí, budete mít kam dávat nejenom soubory, ale Windows 10 už umí instalovat aplikace i jinam, než na systémový disk.  V tomhle může pomoci Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká?

Neuškodí pořídit si nějaké to USB 3.0 úložiště (třeba něco jako Toshiba Canvio Alu 2 TB) abyste měli kam zálohovat, případně měli k dispozici víc prostoru pro případ potřeby. Tím že na těle notebooku je přímo USB 3.0 se bude používat snadno. Případně zálohujte přes WiFi na nějakou tu domácí NASku.

twintab-3

Doporučení?

Chcete-li mít za rozumnou cenu 11.6″ IPS dotykový tablet, co se dá používat jako notebook, tak TrekStor Surftab Twin 11.6 je dobrá volba s velmi dobrým poměrem ceny a tím co za ni získáte. Dokonce si za cenu jednoho iPadu můžete koupit tyhle tablety prakticky tři, což poněkud sarkasticky dodám, že se to opravdu hodně vyplatí.