Vkládá někdo hodně selfie fotek na sociální sítě či s nimi zaplavuje přátele? Možná se poněkud přeceňuje a myslí si o sobě příliš
Studie zveřejněná tento rok v Social Psychological and Personality Science uvádí, že lidé kteří často pořizují selfie fotky a vkládají je na sociální sítě či posílají přátelům často přeceňují vlastni atraktivnost a sympatičnost. Ve studii je doslova uvedeno, že se to děje ve velké míře. Nepřekvapí ani to, co už ukázaly jiné studie v minulosti, tedy že z pohledu nezávislých pozorovatelů jsou tito lidé vnímání jako více narcisističtí, než ti co si selfie nepořizují.
Podle jiného zdroje je pořizování si selfie fotek cestou jako sebe sama vnímat lépe než průměr. Co navíc, něco takového se děje hlavně tam, kde dotyčná osoba má vysokou míru kontroly nad obsahem, tedy typicky na profilech na sociálních sítích.
Pokud se na to podíváme z druhé strany, tedy lidí co odmítají pořizování si vlastních fotek, tak možná dojdeme k tomu, že si tito lidé málo věří. Každopádně, pokud patříte mezi onu část lidí, kteří si na každé fotografií připadají nepatřičně, tak na tom prý nakonec také není nic zvláštního. Podle některých za něco takového ale mohou zrcadla.
Potvrzuje to dokonce studie. V roce 1997 v ní zjistili, že preferujeme fotografie obličeje, které odpovídají tomu, jak se vidíme v zrcadlech, oproti fotografiím, které nás ukazují přirozeně. Otázkou zůstává, proč se toto pravidlo u částí populace, tolik milující selfie, neuplatňuje. A zda by se něco změnilo, kdyby selfie zrcadlově obracela.