85 % lidí by ransomware nezaplatilo a přišlo o data

Doba virů co mazaly počítače je desetiletí vzdálená, dnes vám počítač zašifrují a chtějí zaplatit za odšifrování

Když se ESET ptal tří tisícovek lidí v USA a Kanadě, jak chápou a staví se k ransomware, tak přišli na pár velmi zajímavých věcí. První je tak, že třetina dotazovaných nevěděla co ransomware je. Co navíc, mladí lidé jsou méně schopní pochopit co ransomware dělá, než lidé starší.

TIP#349: Co je to ransomware? na @365tipů vám případně pomůže v pochopení co to to ransomware vlastně je.

85 % z dotazovaných není ochotno zaplatit, raději přijdou o data. Zbývajících 15 % zaplatí, dokonce aniž by měli jistotu, že k dešifrování souborů skutečně dojde. Pak už ani nepřekvapí, že 60 % z dotazovaných nevědělo, jestli jsou proti ransomware chránění.

Přidejte si k tomu to, že 31 % z nich nikdy neudělalo zálohu svého počítače, kdy bych osobně očekával číslo ještě vyšší, ale je dost dobře možné, že raději řekli “ano”. Nebo se naivně domnívali, že se “to zálohuje samo”, přístup se kterým se můžete setkat poměrně často. A snad už ani nepřekvapí, že mladší lidé (18 – 24) jsou spíš ti, který nezálohují.

ESET v rámci výzkumu doporučuje i to, jak se proti napadení ransomware chránit, pochopitelně vedle nutnosti udržovat aktuální software v počítači doporučuji i instalaci vlastní antivirového bezpečnostního řešená. Problém je, že každé nové ransomware je zásadní hrozbou, které žádné antivirové řešení neodhalí. Realita ale také je, že pokud jste si v počítači nechali klasicky děravý Flash, Javu či cokoliv dalšího, tak vás ransomware může napadnout nejen snadno, ale ani o tom nebudete vědět.

Zálohování se na @365tipů věnuje řada tipů:

K poměrně podstatné činnosti, tedy zálohování vašeho počítače je dost nutné dodat, že pokud budete zálohovat na externí disk, který je přístupný kompletně vám coby uživateli počítače, tak bude také přístupný ransomware. Nepomůže vám moc ani to, jestli máte soubory v cloudu, protože ransomware zašifruje vaše lokální soubory a ty se vzápětí přenesou i do vašeho cloudu.