Absurdita s přirozenými a nepřirozenými odkazy u Google v praxi

Když Google dojde k názoru, že to přeháníte ze zpětnými odkazy, tak může vaše odkazové portfolio prohlásit za “nepřirozené” a dát vám penalizaci. Může to udělat jak pro někoho na koho záplava odkazů odkazuje, tak pro někoho, kdo záplavu odkazů vytváří. Více o tom například v Unnatural links from your site a možná ještě lépe v Link Schemes. Představa Google je, že “nepřirozené odkazy musí mít rel=”nofollow” a je více než jasné, že Google není schopen odlišit co je přirozené a co není a už vůbec není schopen poznat, jestli za linky (odkazy) někdo platí či nikoliv.

Problém samozřejmě je, že Google je to jedno, takže když si usmyslí, že vás bude penalizovat, tak to prostě udělá a vůbec se o tom s vámi bavit nebude. Umožní vám sice pokusit se vše napravit a pak požádat o přezkoumání, ale celé je to silně absurdní. Vede to pak například i k e-mailům, které můžete dostávat od webů, které postihla penalizace

2016-10-02-08_21_56-dorucena-posta-danieljustit-cz-justit-cz-mail

Samozřejmě, je otázka, jestli takovému mailu můžete věřit. Výše popsané je totiž běžně zneužíváno i k tomu, že konkurence posílá e-maily dožadující se odstranění zpětných odkazů aby škodila. U výše uvedeného e-mailu je otázka zda odesílatel má opravdu něco společného s OnlineSchools.com a musíte si to jít ověřit na onen web, zda to tam někde bude uvedeno. Což je jedna z drobnosti, na které by odesílatelé podobných žádostí měli velmi myslet.

TIP: V K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít se dozvíte, že býval Google Webmater Tools (dnes již Google Search Console) je užitečný nástroj. Když chytnete penalizaci, tak se tam dozvíte. Ale můžete si tam i stáhnout kompletní přehled zpětných odkazů.

Celé je to ještě absurdnější v tom, že tohle je přirozený odkaz, nikdo za to neplatil, zveřejněno to bylo proto, že jde o zajímavý obsah a odkaz je uveden v souladu se všemi pravidly, ať už autorským právem i tím, že to autoři oné infografiky chtěli, ale i slušným vychováním.

Google samozřejmě “tuší”, že je prakticky nemožné obeslat všechny weby, které na někoho odkazují a proto umožňuje zpětné odkazy “zneplatnit” pomocí Disavow backlinks. Tedy tím, že do Google fakticky nahrajete “blacklist” odkazů, které nemá brát v úvahu jako zpětné odkazy.

Budování portfolia jako cesta do pekel

Na případu OnlineSchools.com je vidět, že aktivity SEO firem snažící se “budovat” zpětné odkazy se velmi snadno mohou proměnit v zásadní problém. OnlineSchools.com zjevně tak usilovně budovali a nejspíš i nakupovali zpětné odkazy (dělá se to běžně, nic na tom špatného není), že je Google nakonec penalizoval. Jedním z nástrojů co používali byly zjevně i infografiky a proto v Google najdete tisíce míst (89 900 nalezených spojení “infographics” a “onlineschools.com” a desítky tisíc dalších variant) , kde jejich infografiky byly zveřejněny a kde došlo i k umístění zpětného odkazu.

Osobně jsem stále přesvědčený, že tohle masivní vynucené přidávání nofollow k odkazům nikdy nemělo začít a je věcí Google aby jeho algoritmus řešil to, jak zpětné odkazy brát. Pokoušet se “promazat” odkazové portfolio je marný boj, hlavně tam kde opravdu něco takového vznikalo organicky. Celé to lze dotáhnout do absurdního konce, kdy by Google mohl žádat aby platné přirozené odkazy měly povinné follow. Ale to je něco, co jsem komentoval už prakticky před deseti lety.