EU prý plánuje zničit síťovou neutralitu umožněním více “Internetů”

Výsledky jednání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Evropským koncilem ohrožuje síťovou neutralitu a vychází vstříc operátorům

V dobré zprávě o konci roamingu v EU prý skrývají i zprávy špatné, konkrétně ohrožení síťové neutrality, uvádí to alespoň Ars Technica v EU plans to destroy net neutrality by allowing Internet fast lanes. Jakkoliv tisková zpráva o konci roamingu obsahuje ujištění o garanci otevřeného Internetu a zajištění rovnosti všech služeb, není to až tak jednoznačné.

Na jedné straně je zaručováno to, že uživatelé nebudou blokování a  zpoplatňování či placená prioritizace nebude povolena. O pár vět dále je ale ponechána možnost aby poskytovatelé internetového připojení mohli poskytovat specializované služby s vyšší kvalitou (jako je například internetová televize či “nové inovativní aplikace”), pokud splní podmínku, že tyto služby nebudou omezovat otevřený Internet.

Právě tento odstavec je podle Ars Technica důvodem k obavám, protože umožní poskytovatelům internetového připojení vytvořit oddělení “rychlejší” Internet. Poukazováno je i na vysvětlující dokument od EU, ve kterém najdete rozvedené i to, že otevřený Internet neplatí ani v okamžicích stále se rozmáhající chuti cenzurovat obsah. Samotné vysvětlení “specializovaných služeb” je v zásadě zmatečné a nepřináší jasné vysvětlení. Pro objektivitu nutno dodat, že ani jedním směrem – celé je to vysvětlitelné i jako celkové popření síťové neutralit, ale také jako něco zcela jiného.

Pokud ale přijmeme “specializované služby” přenášející data po stejných sítích jako “běžný Internet” tak je velmi těžké tato nová pravidla nechápat jako něco co principy síťové neutrality popírá. Technicky a organizačně je navíc vše řešitelné buď vybudováním dvou zcela oddělených datových infrastruktur, nebo využíváním jedné infrastruktury kde bude probíhat jasná prioritizace a rozlišení mezi přenášenými daty – tedy těmi co patří k “otevřenému Internetu” a těmi co jsou ze “specializovaných služeb”.

Alarmující je i zavedení principu označeného jako “zero rating”, což je v zásadě jakákoliv “sponzorovaná konektivita”, v praxi nejlépe pochopitelná asi jako známý problém s tím, že někteří operátoři umožňují zdarma přistupovat k Facebooku, včetně nepočítání datových přenosů tím vyvolaných do limitů (FUP). Pokud se EU domnívá, že “zero rating neblokuje konkurenční obsah”, tak to vypadá na zásadní nepochopení síťové neutrality, stejně jako technických principů datových/internetových přenosů.

Co navíc, ti co získají privilegium být v “zero rating” skupině jsou zvýhodňování před ostatními a je nepředstavitelné, že by ti vynechaní měli stejné podmínky. V “privilegovaném klubu” navíc určitě nemohou být všichni, takže zde musí docházet k nějaké selekci.