NAS nadoma: Vedle filmů to umí ještě hudbu a fotky a další postřehy (3)

Kodi na Windows

Než se dostaneme k hudbě a fotkám z titulku, tak nejprve jeden podstatný tip. Pokud používáte Synology s Windows, tak je dobré vědět, že přenastavení workgroup (pro sít) je “WORKGROUP”. Máte-li doma (či v práci) jinou, tak je dobré tohle samozřejmě nastavit správně. V DSM 5 to najdete pod “File Services” v rámci Control Panelu.V předchozích DSM to bylo jinde, takže nápovědy na Internetu vás spíš zmatou.

Synology nastavení pracovní skupiny

Pak prozradím, že Photo Station se rozhodně vyhněte a fotografie do “jejich” složky nedávejte. Tedy pokud jich máte pár desítek či stovek, tak klidně. Ale pár desítek tisíc fotografií znamená, že na několik dní zaměstnáte Synology vytvářením náhledů. A je otázka, jestli to vůbec někdy dokončí. Je to dost zvláštní, ale tenhle “bug” je tam už hodně dlouho a stále nebyl vyřešen.

V Centru pro stahování najdete nejenom aktualizace, ale také možná nějaké užitečné věci. Třeba Photo Station Uploader pro Win/Mac/Linux a možná vyřeší předchozí problém, náhledy (thumbnails) totiž vytvoří s pomocí vašeho počítače a nenechá to dny a týdny tvořit Synology. Jsou tam i apk všech aplikací pro Android.

Ještě něco k filmům (a Kodi)

Netflix se popcorntime.io bojí. Může se hodit i jako inspirace, na co se chcete podívat. Pokud nechcete program jako Popcorn Time, tak je tu například SynopsiTV, na zkoumání prima, přehrávat neumí. Všechno tohle (ale třeba i www.imdb.com či www.csfd.cz) se vám budou hodit, pokud “nevíte na co se chcete podívat”. Dobrá inspirace jsou prostě žebříčky filmů, výborná je možnost se podívat podle žánrů.  Se Synology to samozřejmě nemá nic společného, tedy až na to, že když už zjistíte co chcete vidět, tak se můžete podívat jestli to někde “neroste” a nechat to Synology stáhnout.

Kodi na Windows

Kodi o kterém už byla řeč a běží na Androidím TV Boxu můžete mít i pro počítače (PC, Mac, Linux). Což je nakonec dobrý nápad, protože vám to i umožní se lépe naučit s tím zacházet, než to složitě řešit na televizi pomocí dálkového ovladače. Podařilo se mi tak například lépe vše nastavit, hlavně v “scrapperu” říci, že má stahovat “cs” informace, takže to místo anglických názvů filmů má konečně české.

Což přivádí ještě k jednomu tipu – pokud jste si Kodi na TV boxu nastavili na počátku špatně (jako já) na angličtinu, tak v knihovně u příslušného zdroje vypněte scrapper (nastavte na “none/žádný”), nechte smazat obsah databáze a pak zapněte scrapper – nezapomeňte vlézt do jeho detailů a vybrat tam “cs”. A nechte načíst vše znova – budete to mít česky. Což je pro některé lidi (jako moje polovice) dost lepší, protože jim anglické názvy nic neříkají.

TIP: V Co je užitečné si přidat do Kodi (nejenom) po instalaci? najdete dost užitečné věci, které si do Kodi můžete chtít přidat.

DS Video, které můžete používat na tabletu či na mobilu mě při jednom ze spuštění překvapilo mimochodem tím, že se přes něj dají filmy ze Synology pustit na Xbox 360. Musím to někdy zkusit.

Co říci k té hudbě?

K hudbě, prozatím, toho moc není co dodat. Synology, ale obecně jakýkoliv NAS, se dost dobře hodí k tomu, abyste ulehčili klasickému disku v počítače a nahráli vaši sbírku MP3 právě tam. U Synology se vám pak možná bude  hodit to, že umí najít duplicitní soubory. V aktuální verzi to najdete v Storage Analyzer – tam si můžete vytvořit report – jeden z nich je právě duplikáty.  Trvá to déle, ale pak můžete přímo odstraňovat duplicitní soubory. A je to samozřejmě rychlejší a efektivnější, než si pořídit nějaký software co pustíte na počítači – ten by to četl přes síť.

Synology Duplicates Report

Když už byla řeč o Kodi, tak je dobré asi vědět, že umí samozřejmě i Hudbu.  Nebrání vám tedy nic v tom, abyste si právě všechny nahrané MP3ky z NASky přihodili pro Kodi na počítači/notebooku či Androidím TV boxu. Umí to stahovat i obrázky alba a všechny takové ty obvyklé věci.  A protože já poslouchám hudbu na počítači přes Spotify, tak je tu ještě další užitečná věc – namířít Spotify na vaše MP3. A mít to všechno v jednom místě.

Samotné SynologyAudio Station (a DS Audio pro tablety/mobily), takže samozřejmě nezapomenout ani na tuto alternativu. DS Audio vám umožní dostat hudbu do mobilu/tabletu (stáhne si ji tam pro offline použití). A pochopitelně to umí nějaká ta potřebná kouzla – obrázky lab, žánry a další vychytávky.

Mimochodem i tady dost platí, že snaha Synology hledat k hudbě informace a obrázky znamená, že to zaměstná procesor na skoro 100 %. Takže pokud máte nějakou náročnější sbírku, tak se neděste.

Download Station se fakt hodí

Připomenu minulý díl (NAS nadoma: Synology poslouží dobře jako mediální centrum (2)) a v té souvislosti hlavně Download Station (DS Download pro tablet/mobil) hodící se v zásadě na dvě hlavní věci – najít si nějaké věci večer ve vaně na tabletu a odeslat je pro Synology ke stažení (kdybych měl Synology přístupné “zvenčí”, tak by se to hodilo ještě víc). A odsunout stažení věcí z počítače na Synology – třeba i tak, že to prostě necháte stáhnout image Linuxu, co chcete zkusit dát na starý notebook.

Jedna tímhle ulehčíte počítači na kterém třeba zrovna pracujete. Ale taky to můžete v klidu nechat běžet v noci, bez toho počítače. A ráno pak přijít k hotovému.

Předchozí díly