NAS nadoma: Synology poslouží dobře jako mediální centrum (2)

Pořídil jsem si Synology DS214se, což je (dle mého) cenově dobrá varianta NASu pro domácnost. Vejdou se do toho dva disky, můžete je používat jako RAID 1 nebo spojené dohromady. Dobře se používá pro zálohování (o tom ale v předchozím článku), ale jak jsem velmi rychle zjistit, dá se to dobře proměnit v mediální centrum, tedy, jednoduše, pouštět z toho filmy. Třeba se vám ty různorodé postřehy budou hodit.

TIP: První díl volné série najdete ve Vybral jsem si Synology DS214se. Třeba se budou hodit zkušenosti.

DS Video, Download Station a Chromecast

Vedle zálohování mi samozřejmě stále vrtalo hlavou jak doma získat něco co umožní přehrávat filmy na televizi – ta není “chytrá”, neumí Internet, od počítače je daleko a navíc muset mít spuštěný počítač aby šel film, to není něco co bych byl schopen zkousnout. Jak se ukázalo, Synology a nějaká další udělátka jsou zajímavé řešení. A protože o tom nic moc vlastně nevím, tak jsem se začal ptát po sociálních sítích.

Tam mi někdo poradil CouchPotato –  – což je cesta jak najít filmy a pak je přes torrenty stáhnout (a taky si držet třeba seznam toho, co chcete vidět). Se Synology to má společného to, že je můžete nahrát na NAS (nechat stáhnout, podporuje přímo komunikaci se Synology) a pomocí DS Video přehrávat třeba na tabletu.

Ale co je ještě zajímavější, pokud máte Chromecast (což mám) strčený do televize, tak na televizi. V DS Video (přes to se spustí přehrávání) to nakonec umí najít i české titulky. A jediná vada na kterou jsem zatím narazil je, že to neumí přehrávat AVI. Ale to se nakonec, teoreticky dá konvertovat na MP4 (ty to přehrává spolehlivě). Umí to i MKV. Stejně ale asi nakonec narazíte na limit výkonu, protože 1080p to příliš zvládat nebude.

Synology Video Station

Přidejte si k tomu Download Station, což je aplikace bežící na Synology,zajímavá hlavně v tom, že tam můžete “nastrkat” co se má stahovat (a  umí to nejenom http/ftp ale i torrenty) a ono se to bez nutnosti mít zapnutý počítač prostě stahuje. A hodí se k tomu rozšíření pro prohlížeč – www.download-station-extension.com – protože pak můžete kliknout třeba na magnet-link a Synology to sama stáhne – hodně se to hodí, je jednodušší nechat stahování na Synology, než nechávat spuštěný počítač nebo si nechávat počítač zatěžovat stahováním

CouchPotato jsem nakonec poměrně rychle opustil. Ukázalo se jako velmi dobré na počáteční zorientování, nalezení žebříčků filmů (když člověk tak nějak neví co dřív stáhnout) a zjištění, že moc neumí hledat (ale možná by to vyřešilo ho nějak lépe  nastavit, ale to je přesně to co se mi moc nechtělo). Ke CouchPotato jsem mimochodem dostal ještě tip na Sickrage, ale to už bylo také poměrně složité – byť to může být velmi užitečné, protože to umí najít čerstvá vydání seriálů, těch které máte v oblibě.  A postarat se o stažení (viz třeba SICKRAGE ON SYNOLOGY NAS)

Ruční poctivá práce při hledání

Z CouchPotato jsem nakonec přešel k ruční poctivé práci s pomocí kickass.so a také pochopil, že bude vhodné pečlivě vybírat velikost stahovaného (a třídit podle počtu seedů, to jen taková drobnost). A také že existují některé věcí dobré, jako třeba jít po x264 a po věcech vydaných YIFY. Co se velikost týče, tak je to hlavně dané tím, že stahování nějakou dobu trvá (VDSL, 1.5MBps) a přeci jenom stahovat 3GB nebo necelý 1GB je docela velký rozdíl. A abych nezapomněl,  eztv.ch/showlist kupodivu stále existuje (i když původní eztv.it už je minulostí) a je stále dobře použitelný, pokud hledáte seriály.

A rovnou přidám i showrss.info, které pro seriály taky vypadá velmi užitečně a když k tomu přidáte AUTOMATICALLY DOWNLOAD TORRENTS WITH YOUR SYNOLOGY NAS AND DOWNLOADSTATION, tak to vypadá ještě zajímavěji. Download Station totiž umí stahovat RSS zdroje.

2015-01-13 16.42.39Něco lepšího: Evolveo Smart TV box Q4

S Chromecastem to bylo trochu komplikované. Muselo se to spouštět z tabletu nebo mobilu (DS Video pro iOS/Android), takže přišel další krok. Tip na Evolveo Smart TV box Q4 – což je box s Androidem (ARM Cortex A9 Quad, 2GB RAM, 8GB interní Flash paměť, DS/SDHC slot, WiFi, LAN 10/100, HDMI 1.4, USB, microUSB, za necelé dvě tisícovky), který jsem velmi rychle koupil právě tam, kam ukazuje odkaz.

Na tuhle krabičku budete potřebovat nějaký software – tady jsme nejprve dostal tip na Kodi – www.kodi.tv. Což není zcela triviální software na používání, ale poměrně snadno vás dostane do bodu, kdy budete ze Synology přehrávat cokoliv se vám zamane. Prozradím, že budete potřebovat na Synology nejspíš zapnout NFS přístup a budete se trochu prát s nastavením.

Pak už jen v Kodi vyberete Synology, nastavíte videa jako zdroj pro filmy a seriály. A pokud nezapomenete při připojování nastavit odkud se mají stáhnout informace (obrázky, popisky, atd), tak budete za chvíli mít v Kodi na výběr všechno co jste si stáhli. Přehledně i s řadou dalších údajů. Po chvíli přijdete na to, že v Nastavení to chce ještě nastavit, že chcete stahovat české titulky a vybrat nějaké služby s titulky – pak při spuštění filmu budete mít i titulky (kde zatím zápasím s češtinou, ale nebyl moc čas to řešit).

TIP: Čas plyne, takže Q4 nahradilo výkonnější H4. Více viz Filmy a seriály snadno s Evolveo Android Box H4

TIP: Pár let po pořízení novějšího H4 dorazil druhý TV box, všechno o něm najdete v Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti)

Kodi nebo SPMC?

spmc-screenshot
Rozhraní SPMC, zdroj: spmc.semperpax.com

Kodi se na Evolveo krabičce ukázalo jako mírně problematické s 1080p filmy, ale i pro tohle se objevilo řešení – fork jménem SPMC (spmc.semperpax.com). Ten je dokonce přímo v Google Play, takže bylo snadné ho získat (tady mimochodem velmi pomůže, že Google Play můžete otevřít v počítači a odtamtud instalovat na vaše zařízení s Androidem).

Ke Kodi/SPMC se může ještě hodit Autostart and StaY!  a Full!screen (díky Ondřeji). To první zajistí, že se Kodi/SPMC spustí při startu systému a zůstanou spuštěné. To druhé může odstranit poněkud obtěžující systémové “menu” na Androidu.

Jednu věc ke Evolveo krabičce ale doporučím nutně, připojte si k ní myš a ideálně ještě klávesnici – má dost USB portů na to, aby to šlo udělat. A z mé zkušenosti je myš docela zásadní, klávesnice až v okamžiku, kdy tam budete potřebovat něco psát. Varianta je koupit si to s FlyMotion ovladačem (o tisícovku dražší) – samozřejmě pro spuštění a dívání se na film si vystačíte i s malým ovladačem, který je v dodávce.

To že Evolveo je Android a umí samozřejmě Googe Play je dobré i k tomu, že pokud si v Google Play kupujete filmy (dělám to čas od času, když jsou tam nějaké extra výhodné ceny), tak si je pustíte i tady. A pochopitelně, pustíte si na tom cokoliv co je na YouTube.

TIP: V Co je užitečné si přidat do Kodi (nejenom) po instalaci? najdete dost užitečné věci, které si do Kodi můžete chtít přidat.

Zpět k Synology a tabletům/mobilům

Synology má v App Store (iOS) i Google Play (Android) několik aplikací, které se hodí i pro tenhle druh zábavy – Download Station můžete mí na iPadu/Adnroiud a do fronty pro stahování odtamtud přidávat torrenty – zajímavé je, že Download Station torrenty umí hledat – sice to není nijak extra sofistikované, ale pokud si prostě “právě teď” ve vaně vzpomenete na film, tak je dost pravděpodobné, že vám  ho najde. A jedním kliknutím ho přenesete do fronty. Ráno už ho zpravidla najdete připravený.

DS Video se na tabletu (či mobilu, sic) bude hodit pokud se chcete na filmy dívat právě tam. Ať už online, nebo si je do tabletu stáhnout a podívat se na ně někde na cestách. Vedle DS Video je asi ještě vhodné si stáhnout DS File, umožní vám to z mobilu/telefonu přesouvat soubory – třeba ty stažené přesunout do správné složky (to smysl dělat přímo na Synology a ne přes připojený počítač, hrozí že se to bude oklikou přenášet místo přímého přesunu v Synology).

Ještě jednu věc jsem na iPad stáhl, xbmcRemote,  byť ji zatím moc nepoužívám. iPad (iPhone) pak může posloužit jako dálkový ovladač pro Kodi/SPMC. Tedy, trochu pokročilejší dálkový ovladač.

Synology můžete navíc dotáhnout k tomu, že bude přístupná z Internetu – dá se z ní vytvořit osobní cloud. A vše doposud popsané pak bude fungovat ať jste kdekoliv. Můj případ to není, mám ji v domácí síti a veřejnou adresu nemá – čistě teoreticky by ale neměl být problém, někdy později, nastavit router tak, aby ji zpřístupnil zvenčí.

Závěr

Synology v kombinace s Androidím “TV” boxem, v tomto případě Evolveo Smart TV Box Q4, umí dobře posloužit jako multimediální centrum. Ti pokročilejší na tom jistě najdou spoustu nedostatků, připadně budou povídat něco o amatérštině (což nakonec přesně jsem, amatér), ale tohle je, alespoň pro mě, příjemné řešení. A  za docela rozumné peníze.

Díly seriálu NAS nadoma