NAS nadoma: Vybral jsem si Synology DS214se. Třeba se budou hodit zkušenosti (1)

Synology-Synology-DS214se-2x-3525-SATA-1x-Gigabit-LAN-2x-USB-2.0 (1)Ano, ti co opravdu berou NAS jako něco víc, tak se Synology DS214se budou smát, ale pro mé potřeby to na počátku vypadá, jako že je to vhodné řešení. Samotná jednotka má rozumnou cenu, je to prověřená značka, jsou na to dobré reference. Disky do toho je možné koupit snadno, umí to i RAID 1, takže můj plán mít v tom dva disky (3 TB, což je tak 2x tolik co reálně potřebuju) a zrcadlit je to taky splňuje.

Takže, jen pro zajímavost, nejdřív chci koupit na mé oblíbené Alza.cz – tam ale mají “dodání do 10 dnů”, takže zkouším CZC.cz, kde tohle omezení nemají. A nakonec na všem jsou o nějakých asi 800 Kč levnější. V úterý objednané, hned zaplacené, doprava DPD na čtvrtek. Ve středu dopoledne volá DPD a za asi deset minut doráží. Příjemné překvapení.

Snadné zprovoznění hardware, netřeba se bát

Montáž snadná, odsunete kryt, vložíte dva disky, přišroubujete šroubky, zasunete kryt, ten také zašroubujete šroubky. Nejsložitější je najít místo na stole, připojit napájení, připojit Ethernet. A pak už jenom zmáčknout vypinač.

Nejdřív se necháte zmást tím, že máte napsat http://diskstation:5000 což samozřejmě neudělá vůbec nic. Pak tedy zkusíte variantu http://find.synology.com. A dopadnete dost podobně, ve vaší síti prý nic není .Tak se podíváte do DHCP, tam najdete DiskStation co IP adresu a použijete ji. Mezitím se ještě necháte zlákat instalaci software pro správu, které stanici také najde. A pak jenom přemýšlíte nad tím, proč vám tvrdí, že “tam není software” a chce po vás adresu na stažení. Tudy se nevydávejte.

Synlogy DSM

Zprovoznění software raději přes webové rozhraní

Vraťte se zpět k webovému rozhraní, protože tam to po vás bude chtít jenom vytvořit heslo pro správce (nepodceňovat, klasika) a zbytek si udělá sám – od zprovoznění obou disků, až po instalaci potřebného software (tomu říkají DSM).  Celé to trvá, v mém případě, asi 10 minut. Pak se můžete přihlásit (mluví to česky, mimochodem) a donastavit některé věci – automatickou aktualizaci (umí stáhnout a zeptat se). Nainstalovat doporučené balíčky (což v tuto chvíli vůbec netušíte o co jde a nápovědu tam nečekejte).

TIP: Audio Station slouží k hudbě, Download Station aby NAS uměl sám stahovat soubory z Internetu (a mnohem více, ale to později), Photo Station vypadá na online foto album (a předem řeknu, vyvarujte se nápadu tam nahrát pár tisíc fotek, ale o tom až v některém dalším dílu), Cloud Station jednak k synchronizaci mezi dalšími NAS, ale také pokud máte veřejnou IP, tak k vytvoření vlastního “cloudu”. Mediální server by měl být použitelný z DLNA/UPnP zařízení a Video Station vypadá jako nějaký správce filmů. Těch věcí je zjevně ještě víc, ale na počátku na to budete koukat stejně zmateně jako já.

Takže tam nakonec nechávám nainstalovat vše co to nabízí, s tím že se to později bude třeba hodit (trvá to dalších několik minut, mimochodem). Já jen dodám, že má primární potřeba pro NAS je (nebo spíše byla)  ta, že potřebuji někam zálohovat věci z mé hlavní mašiny (často) a z notebooku (občas). A mít tam některé věci, které je zbytečné mít v hlavní mašině (a nechávat je, například zálohovat). Před Synology jsem několik let měl Seagate BlackArmor s jedním  1 TB diskem, ale ten před pár měsíci asi poněkud začal odcházet – a jakkoliv první vlna zálohování je přímo v hlavním stroji (je tam jeden volný 1 TB disk co na to stačí),  moc se mi to jako řešení nelíbí.

Když tohle všechno dopadne, tak se dostanete k prohlídce systému – podotýkám, že jsme stále v prohlížeči a celé to vypadá dost povedeně. Kupodivu si to nestáhlo uplně aktuální DSM, takže to ještě napravuji. A snažím se v tom zorientovat – což, pokud jste DSM/Synology nikdy neměli, není až tak triviální.

Zálohování, to jako první

Ano, to je to první co mě zajímá – a protože mám Acronis True Image, tak budu chtít zálohovat pomocí tohoto software. A samozřejmě, potřeba namapovat (mám Windows 8.1) disk ze Synology do počítače. To poslední jde asi v první chvíli nejsnáze udělat ve staženém Synology Assistant – jde tam přímo namapovat jednotku. Což mě ale okamžitě přivádí k myšlence, že si pro zálohování vytvořím na Synology extra složku. A tu namapuju na B:

Což samozřejmě nakonec stejně vede k tomu, že zjistím, že True Image umí “NAS Connections” a nejspíš to půjde bez toho. Klikací kvíz v True Image a pouštím backup, ať vidím jak to nakonec dopadne. A ještě nezapomenout v nastavení zálohování vypnout, že má probouzet počítač. A samozřejmě otázka, nakolik bude zálohování přes 1GB Ethernet fungovat (tady dodám, že interní zálohování z disku na disk taky žádná sláva, ale vydržet se to dá).

TIP: V Jak zálohovat externí disk (NAS)? zjistíte, že je dobré myslet i na bezpečnost dat na NASce.  A jak s tím naložit.

Celé to nastavím na denní inkrementální zálohy, po třech týdnech konsolidovat a znovu začít dělat inkrementální – s tím že se chystám ještě aktivovat to co umí Windows 8, tedy průběžné “zálohování” změněných souborů ve vybraných složkách (Apple tomu tuším říká Time Capsule TimeMachine a umí to už dlouho u Windows viz TIP #008: Zálohování není radno podceňovat. Víte, že ve Windows 8 máte službu jménem Historie souborů?). Prakticky všechno na čem pracuju se stejně synchronizuje do Dropboxu, takže to už je vlastně, počítám-li dobře, čtvrtá úroveň zálohování. A jakmile budu mít jistotu že Synology backupy a vše fungují, ta se chystám samozřejmě zrušit tu zálohu na disk uvnitř stroje (zbude tedy Synology s True Image, průběžné Windows 8.1 a vybrané věci v Dropbox).

Ještě se vydávám zkontrolovat disky – ano, jsou tam dva, volná kapacita 2.67 TB (3 TB disky co po přepočtu samozřejmě vycházení jako 2794.52 GB, RAID 1). Stejně tak raději ověřují síť, skutečně jede Full Duplex 1000Mbps, takže tady by všechno mělo být správně.

ZZpět k “NAS Connections” a mapování – samozřejmě to celé funguje na starém známém NET USE a určení IP adresy – pro mě nic nového, pro obyčejné lidi to samozřejmě bude lepší přes ono “NAS Connection”s” a mapovat přes Synology Assistant (nebo to mít řešené v zálohovacím programu). A jsem samozřejmě líný, necítím potřebuje zakládat si k tomu extra uživatelské účty – ale je dobré vědět, že tohlyeDSM umí podle všeho docela hodně dobře.

Nakonec jsem zálohování ještě rozšířil na notebook (můj a dcery) v podobě klasické kompletní “bitové” kopie systému (tam True Image není) a několik dní spokojeně sleduji, jak to běží – inkrementální zálohy jsou hotově během pár desítek minut, podle toho kolik se toho stihlo na disku změnit. Záloha kompletní je bohužel delší, ale to byla i při zálohování “z disku na disk”.

Závěr

Dobrá koupě (se dvěma 3 TB disky je to okolo devíti tisíc), snadno zprovoznitelné, velmi dobře použitelné, jako zálohovací zařízení rozhodně. Jak se později ukáže, umí toho mnohem více (ale o tom později) a je samozřejmě dobré se s tím naučit více zacházet. Ale pokud chcete něco co vybalíte, rychle zprovozníte a ono to bude fungovat pro zálohování i jako externí disk, tak Synology rozhodně ano.

TIP: V QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti najdete pohled na NAS vhodný pro domácnost.

Díly seriálu NAS nadoma