TIP: Konkrétní osoby na webu nikdy nepředstavujte fotografiemi jiných lidí *** AKTUALIZOVÁNO

Je otázka, co se honí hlavou tvůrcům webů, kteří ke konkrétním jménům konkrétních lidí z firem umístí fotografie zcela jiných lidí. Ať už nakoupené z fotobank nebo (dost často, ale nikoliv v tomto případě) nakradené někde po Internetu. Jaké asi musí být překvapení někoho, kdo jde na schůzku s Janem Boháčem a na schůzku přijde někdo zcela jiný.

Samozřejmě je zde ještě jedna varianta, v www.datafi.cz ve skutečnosti žádný Jan Boháč nepracuje. Ale ani Zdena Boháčová. A soudě podle stylu fotografií i možná další lidé, protože i Ivo Matěj (majitel a zakladatel) má fotku od fotografa Grantly Lynche (Boháče i Boháčovou najdete zde, Lucii Nývltovo pro změnu zde)

Přitom je to tak jednoduché. Ilustrační fotografie z fotobank prostě nemůžete použít jako fotografie skutečných lidí. Stejně tak jim nemůžete přiřazovat falešná jména a vydávat je za zákazníky. Oboje je stejně absurdní. A oboje říká něco špatného.

Pokud na webu máte kontakty na zaměstnance a zástupce společnosti, tak prostě musí mít skutečné fotografie. A pokud je nemáte, tak tam žádné fotografie mít nemůžete.

PS: V tomto konkrétním případě jsou fotografie použity se svolením autora. Ten ale nakonec také k tomuto případu říká, že by ho zajímalo, co si jejich klienti budou myslet, když se těmito lidmi setkají osobně.

DODATEK:  Stránka z webu zmizela a dorazilo vyjádření :

Dobrý den,

děkujeme za upozornění. Stránky s tímto vzhledem nám běží chvíli. Vytvářel je pro nás jeden student střední školy a zadali jsme mu, ať tam prozatím koupí nějaké fotografie z fotobanky. Že po nafocení tam dáme oficiální. Byla to tedy pouze pracovní verze. Netušili jsme, že fotografie nekoupil, ale někde stáhnul, proto jsme hned stránku stáhly. Budeme to s ním řešit. Není možné, aby takhle porušoval autorská práva, když byl zaplacen za nakoupení fotografií.

Velice se za to omlouváme.

Přišel nám hned po Vás email od pana Granly Lynche. Vyrozumíme ho o této situaci a ještě jednou se za to velice omlouváme.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Lucie Nývltová