Wolfram Alpha vam “spočítá” analýzu vašeho účtu na Facebooku

Pokud se vydáte na Wolfram Alpha – www.wolframalpha.com – a do políčka pro vyhledávání napíšete “facebook report” (samozřejmě bez těch uvozovek), spočítá vám WA analýzu vašeho účtu na Facebooku. Předtím po vás samozřejmě bude chtít abyste si založili účet na WA a poskytli přístup WA k účtu na vašem Facebooku. Bez toho by to samozřejmě nešlo.

Pokoušel jsem se o to zhruba týden a až po dlouhém čekání a mnoha pokusech se Wolfram Alpha podařilo udělat statistiku z mého FB účtu (týden se jim to nedařilo, až s novou verzi jejich engine to zvládli, mám “příliš velký účet”). Výsledek je hodně dlouhý a obsahuje velmi různorodé informace (a mějte trpělivost, můžete na něj poměrně dlouho čekat). Některé věci jsou zábavné, některé poučné některé naznačují co vlastně je možné zjistit jenom z toho, že někdo “statisticky” zpracuje účet na Facebooku.

První co jsem se dozvěděl je, že jsem grafoman (což vím). A že Facebook používám hodně (což také vím). Ale zjevně jsem ho v roce 2011 používal víc. Za období na grafu (což budou asi dva roky) jsem vložil nejvíce odkazů (2 2326) a statusů (1 113) a nahrál 340 fotografií (na Instagram jsem jich mimochodem za podstatně kratší období nahrál podstatně víc).

Nepříliš překvapující je časové rozložení – od rána od sedmi do půlnoci, což nakonec odpovídá tomu jak “funguju”. Zajímavější je, že 4 324 příspěvků získalo 17 234 “líbí”, 18 385 komentářů. A průměrná délka příspěvku je skoro 16 slov a skoro 150 znaků. Délka příspěvků se navíc v poslední době zvýšila – což odpovídá hlavně tomu, že Facebook přestal mít příspěvky omezené na původních 420 znaků, ale také tomu, že jsem ho začal používat víc jako alternativu k blognutí.

Nejvíce “oblíbený” příspěvek? Překvapivě je to komentář k začátku kauzy TojeCOOL.cz – ta mimochodem stále není u konce. Kdesi u soudu stále leží žaloba i s mojí odpovědí (a odpovědí Internet Infa). A nejvíce komentovaný příspěvek?  To je docela překvapivé, ten na to prostě nevypadá, že by vyvolal nejvíce komentářů.

S tímhle bych možná měl něco udělat, mám pouze 32,8 % přátel pohlaví ženského 🙂 Nejvíce z mých přátel je vdaných/ženatých, zhruba nastejno je to s těmi co jsou “ve vztahu” nebo jsou “single”. Všimněte si i těch poněkud rozdílně vypadajících grafů podle pohlaví.

Mezi přáteli mám 3 lidi co jim je více než 100 let. Konkrétně 107, 106 a 102. Nejmladší člověk mezi přáteli má 13 let. další dva přátelé jsou 4 letí. Největší počet přátel nicméně je mezi 30 a 40. Poučení z této statistiky je samozřejmě jasné – lidé si falšují věk …

Moc jsem nepochopil co chce těmihle výsledky WA říct, protože jazyk mých přátel spočítal z poněkud malého vzorku – ale je možné, že se k tomuto údaji nedostal. Stejně jako je tomu u některých dalších údajů. Všimněte si toho, že třeba předchozí “datum narození” má vzorek 636 z 1623 přátel. Stejně tak je velmi malý vzorek pro politický názor i náboženství.

Wolfram mi ještě prozradil, že 77 mých přátel má křestní jméno Jan. Pak to pokračuje Martin (68), Petr (63), Pavel (42) a Tomáš (37).  Nejčastější příjmení je … bez překvapení … Novák (sedm kousků, z nichž několik je klasické “fake”), Svoboda (5), Kadlec (4), Němec (4) a Zeman (4).

A poslední co by mohlo být docela zajímavé – graf sítě přátel. Abych ho ale získal v přeci jenom trochu použitelnější podobě, musel bych si pořídit Wolfram Alpha PRO – což je placená služba.  Bohužel ani v PRO verzi zrovna tento výstup není nijak dobře použitelný. A za jeho uložení ve větší podobě chce PRO platit jejich “kredity”. Zábavné. Takový trochu typický příklad služby, která za zcela zbytnou věc chce peníze.

Mimochodem, pár části výstupu jsem do článku nepřenesl, zobrazují konkrétní informace o konkrétních lidech. Stejně jako jsem na pár místech udělal malou “cenzuru”, třeba tu, co odstranila příjmení lidí.