Je stažení nelegální kopie e-knihy legální či nikoliv. Zeptali jste se, zde je odpověď

E-kniha je autorské dílo, jako každé jiné. Nezáleží totiž na nosiči (formě), ale na tom, zda je dílo chráněné autorským zákonem. A tím je každé, které je tvůrčí, jedinečné, individuální –právě například kniha coby dílo slovesné. Proto šířit e-knihu smí pouze autor nebo vydavatel (vykonavatel autorských práv). Jakékoliv umístění běžně zakoupené knihy na Internetu (nezáleží na tom, zda jako scan, PDF nebo nějaká speciální e-kniha) je neoprávněným šířením autorského díla a tudíž přestupkem, nebo pravděpodobněji trestným činem. Vůbec nezáleží na pohnutkách, které k tomu pachatele vedly – ani, když dojde ke zveřejnění nevýdělečně.

Pro „stahovače“ platí podle autorského zákona, že si mohou zveřejněné dílo stáhnout, ale jen pro osobní potřebu fyzické osoby, kdy účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu. Neplatí to ale pro počítačové programy či elektronické databáze – tam je zákaz stahování absolutní.

Podle mého názoru je stahování prokazatelně chráněných autorských děl z míst, kde je zřejmé, že je uveřejnil někdo neoprávněně (typicky všeobecně známé servery na Internetu), využíváním plodů trestné činnosti a mělo by být rovněž stíháno jako tzv. podílnictví. Poškozuje autory a vydavatele stejně, jako ti, kdo díla nelegálně šíří. Ale chápu, že v současné atmosféře pirátských stran a populistické podpory levicových hnutí se nikomu nebude chtít kousnout do jídla z ryby fugu, které může být lahodné, nebo jedovaté. Navíc, při dnešním stavu vazalství české legislativy na EU by tento krok muselo učinit nejdříve EU změnou směrnice o ochraně autorských děl, a to tam je pravděpodobnost ještě menší.

Odpovídá prof. Vladimír Smejkal, soudní znalec, www.znalci.cz