5S – Jirka Chomát aneb fotograf bez volné nohy

Jirka Chomát (@JirkaCh) je, jak sám říká, fotograf bez volné nohy, kterého živí Sklik. Prý není zajímavý, nic neumí a dělá potíže a prý je také neúspěšný blogger. A pokud se přihlásíte, naučí vás fotit hezké fotky. Což zní jako velmi odvážné předsevzetí.

Seznam.cz?

Za Seznam.cz je velká spousta práce lidí, kterých si vážím a je pro mě čest v Seznamu pracovat. Ostatně 1.11. už to bude 5 let, co jsem nastoupil do Skliku. Také je to pět let PPC reklamy na Seznam.cz. Stát takovou dobu u reklamního systému, který během těch pěti let vyrostl v největší reklamní systém, vnímám velkou poctu a důvěru.

Seznam.cz mě naučil spoustu věcí a každý den přicházím na nové, o kterých nevím vůbec nic. Vzrušující!

Akty?

Kdysi jsem řekl, a uvádím to troufale jako vlastní citát, že nejčastější působ zpracování fotografií je jejich vymazání. Aktů rozhodně vymažu nejvíc ze všech fotografických témat a jsou focení, kdy vymažu v podstatě všechny. Tady jsem zkrátka k sobě nejkritičtější.

Svatby?

Svatby! Kdy jindy fotit tolik lidí, kteří se chtějí fotit, mají dobrou náladu, usmívají se a prostě se radují, než na svatbě? Svatby jsou velká zábava, akce reportážní fotografie i romantické snímky novomanželů a svatebčanů.


Pro fotografa prostě ideální podmínky a možnost si vyzkoušet různé styly focení podle požadavků novomanželů, když pominu spěch a shon.

Pro mě je velká výhoda, že mě fotografování neživí a mohu si v podstatě vybírat jaké svatby a na jakém místě budu fotit a jaké už ne. A když jsem po létě svateb přesycen, tak mi nic nebrání se zase věnovat krajinářské fotografii, která mě baví, a odpočinu si u ní zase jiným způsobem než u focení lidí.

Nerad?

Třeba nerad píšu. V práci se často napíšu až až a nejsem žádný velký grafoman, proto  jsem i blog vydržel psát jenom pár let. Jenom?!


Nemám rád blbce, hlavně za volantem, buchtičky se šodó, smrdící dav v tramvaji, jahodovou čokoládu, slivovici a valachy, focení Photoshopem, utopence, nedostatek fantazie, rajčatový juice a MS Windows.


Dělám nerad věci, co musím. Předpokládám, že nejsem sám. Snažím se chtít dělat věci, které musím a občas se mi to i daří. Takže můj životní styl je proto spíš rád, než nerad.


Potížista?

To jsem o sobě řekl v rozhovoru před šesti lety a doufám, že to už neplatí 🙂

Mě vždycky bavilo dělat hodně věcí. Proto jsem vlastně začal fotit, i když v tom má, jako kladná vlastnost, prsty hlavně závist. A třeba letos v únoru jsem začal pořádat seminář pro začínající fotografy a mám z toho čím dál tím větší radost. Snažím se tomuhle velkému koníčku podřídit dovolené a velkou část volného času. Je to zábava, pokaždé velká výzva, jestli to zvládnu, a samozřejmě velká radost, pokud se záměr podaří podle mojí představy. Výsledek je často samozřejmě trochu jiný, než byla má představa, ale to je na tom právě to zajímavé.

___________________________
5S aneb Pět Slov je pokus
. Pět slov položených jako otázka je ideální cesta jak se vyhnout složitému formulování otázek pro rozhovor. Riziko je v odpovědích. Zpovídaný může také zvolit pět slov jako odpověď. Takové je riziko. 5S představuje zajímavé lidi, zajímavé pro tazatele, který doufá, že budou zajímaví i pro čtenáře. A že o sobě poví něco zajímavého