Ještě nemáte webcam? Co třeba Logitech C910?

S nástupem možností video chatu je dnes na pováženou nemít k počítači webcam. Google Hangouts (až deset lidí najednou), video chat ve Facebooku, video telefonování ve Skype. To vše může být velmi dobrým důvodem, proč začít uvažovat o webcamu.  A C910 stojí za pořízení.

Webcam dnes pořídíte za pár stovek, ten nejzákladnější. Pokud chcete uvažovat o něčem “lepším”, připravte se na částku mezi tisícovku až dvěma. A ze zkušeností s levným i tím dražším typem mohu právě tu dražší variantu doporučit – v mém případě Logitech HD Pro Webcam C910. Na mém počítači se objevil po mnoha letech odolávání – nikdy jsem “nevěděl proč” mít něco takového. Až Google+ a Hangouts mě přesvědčily.

Co nabízí Logitech HD Webcam C910

  • Full HD 1080p video záznam, 720p vhodné pro internetové telefonování
  • Rozlišení 1920×1080, pro internetové telefonování 1280×720
  • Fotografování do 10mpix (softwarově, samozřejmě)
  • Carl Zeiss optika, ovladatelná, automatické ostření
  • Dva vestavěné mikrofony
  • Rozhraní USB 2.0
  • Windows XP a výše, Mac OS X 10.5 a výše
  • Cena 1 700 – 1 800,-Kč (včetně DPH)

Připojíte, natáhne se software a můžete používat

Chválit maličkost, tedy to že postačí webcam připojit a z připojeného CD nainstalovat software aby bezproblémově fungovala je trochu zvláštní – přesto je vhodné tuhle “maličkost” zmínit. Mé občasné pokusy o webcam většinou končily na problémech se zprovozněním. Dnes je naštěstí potkáte v daleko menší míře – tedy za předpokladu, že nebudete chtít používat video chat na Facebooku, protože to je jediné místo, kde to stále “občas funguje” a “občas nefunguje”.

Součástí dodávaného software je Logitech Webcam Software – jakýsi “rozcestník” na možnosti využití webcamu a Webcam Controller – panel, který umožňuje ovládat kameru a nastavení vlastností. Od základních až po řadu pokročilých. K dispozici je i Logitech Webcam Tech Support Diagnostic Tool – což je pouze přehled vlastností kamery a jejího software, včetně souvisejících informací týkajících se systému.

Pro ty co nemají žádný software pro internetové video-telefonování je součástí dodávky i Logitech Vid HD. Máte-li Skype (či cokoliv tomu podobného), pravděpodobně pro vás nebude mít příliš využití – vychází samozřejmě z toho, že můžete “telefonovat” s lidmi, kteří používají stejný software.

Webcam nabízí i řadu dalších “vychytávek” – detekci pohybu s automatickým nahráváním, propojení na Facebook, Twitter a YouTube, možnost maskovat váš obličej/obraz předdefinovanými nebo vlastními vytvořenými obrázky – při telefonování přes Skype je tak možné pořídit si doplněk obličeje, případně vystupovat v podobě avatara (ten reflektuje pohyb hlavy i mluvení pohybem úst).

Praktické zkušenosti

Kamera samotná zkušenosti kladné – jediné na co občas narazíte je nerozhodnost automatického zaostření. V takovém případě pomůže použít ovládací prvky a přiblížit (či oddálit) kameru. Použití ovládacích prvků je výhodné i v okamžiku, kdy chcete kameru zaměřit mírně jinam a nechcete s ní hýbat fyzicky. Můžete využít i “Follow my face” a kamera se bude snažit udržet váš obličej ve středu obrazu – může být  užitečné, ale pokud sedíte u stolu s počítačem, je lepší si vše správně nastavit.

Trochu zápasit můžete s připevněním kamery na monitor – stačí trochu nevhodný tvar a “nožička” nabízející několik nastavitelných prvků prostě nebude chtít příliš držet – i v tomto případě oceníte možnost ovládat kameru softwarově – na něco čemu se moc nechce držet je lepší nesahat. Stejný problém má většina kamer a není to až tak zcela problém kamery – výrobci monitorů volí příliš mnoho různorodých způsobů provedení.

C910 má zabudovaný mikrofony, v mém případě zůstávají nevyužité – dávám přednost sluchátkům s mikrofonem  – řeší jak potřebu slyšet, tak potřebu moci mluvit (a poslouchaným nerušit okolí). Výhodou je i potlačení ostatních zvuků – puštěný WinAMP se při aktivaci webcamu ztlumí. Jedinou nevýhodou ztlumení je, že občas se po vypnutí kamery neuvede do původního stavu a je nutné manuálně změnit hlasitost ve Windows.

Přenášený obraz? Kvalitní, ostrý a zvládá různorodé světelné podmínky – možnosti nastavení v “pokročilé” části jsou dostatečně velké k tomu, abyste si vše přizpůsobili.

Je vhodný čas na další “povinný” doplněk?

Webcam k počítači začíná být vhodnou volbou do kategorie “povinný” doplněk – stává se součástí sociálních sítí a už dost dlouho je dobře využitelný v “internetové telefonii” (Skype či cokoliv dalšího z této kategorie). Právě doplnění podpory videa do Facebooku (dva lidí) a do Google (Hangout, 10 lidí) z webcamu dělá užitečný doplněk.

Využití videochat dostupného pro více lidí (Hangout v Google, rozšířené možnosti Skype či jakýkoliv jiný specializovaný software) jsou zajímavé lákadlo pro firemní využití – videokonference se stávají běžně dostupnou záležitostí, bez nutnosti pořizovat si drahé vybavení – postačí počítač a připojení na Internet.