Fotografie na Faceboku budou větší a Lightbox není černý

Důvod k radosti, Facebook změnil obludný černý “lightbox” na bílý. Druhý důvod k radosti, původních 720 bodů šířky se mění na 960 bodů. Navíc mělo dojít i k zrychlení nahrávání (zobrazování) fotografií.

Facebook má dlouholetou historii zbytečného likvidování fotek zmenšováním – získat původní velikost fotografie je sice stále možné pouze stažením, nově ale fotografie budou přeci jenom o další malý kousek lepší. Místo původního omezení na šířku 720 bodů je nyní maximální šířka 960 bodů (viz Bigger, Faster Photos).

Podle Facebooku navíc došlo k zrychlení nahrávání (oznámení uvádí, že až dvakrát). A co je podstatné, je pryč obludný černý lightbox – nová podoba je bílá a vypadá podstatně přirozeněji. Samotný Lightbox je sice nyní lepší, ale funguje stále stejně podivně a při prohlížení fotografií v galerii je spíše na obtíž.

Pokud jste již nahráli dříve nějaké fotografie na Facebook, měly by se automaticky zobrazit ve větší šířce (v praxi nepotvrzeno, ale ani nově nahraná fotografie se nezobrazila v šířce 960 bodů – pravděpodobně není ještě nový systém fotografií plně nasazen).

Pokud fotografujete a uvažujete o používání Facebooku pro ukázky vlastní práce, tak je to možná dobrá zpráva – mějte ale stále na paměti, že stažení fotografie v původní velikosti je přístupné u každé fotografie a nelze mu zabránit. Jste-li fotograf a chcete-li používat Facebook, měli byste nahrávat na Facebook fotografie v nižší velikosti.