LinkedIN se vydalo cestou zakázanou, používá vás v inzerátech

Pokud používáte LinkedIN.com – www.linkedin.com – možná nebudete rádi, pokud se vaše jméno a fotografie objeví v inzerci. Typická chyba, kterou si prošla nejedna sociální síť, dorazila i do vcelku konzervativní a malé sociální sítě “pro profesionály”.

Není nic lepšího, než když chamtivost a touha po penězích přivede sociální síť k nevhodnému zásahu do soukromí svých uživatelů. A není nic lepšího, než když se nedokáže poučit z chyb jiných. LinkedIN.com začalo v inzerci používat jména a fotografie svých uživatel způsobem, který se již nesetkal s příznivým přijetím na Facebooku (a mnoha dalších místech).

Škoda už je napáchána, moc nepomůže ani dlouhá omluva v Privacy, Advertising, and Putting Members First – “Social ads” využívající fotografie a jména uživatelů LinkedIN.com spustilo v červnu. A klasické spolehnutí se na aktivitu uživatelů, kteří se mohli z této aktivity odhlásit se ukázalo jako nedostačující. Vlna nevole nakonec vedla  k tomu, že LinkedIn vaše fotografie (a jména) přestane v inzerci používat.

“Opt-out” neboli zákaz využívání se samozřejmě klasicky nachází kdesi v hloubi nastavení účtu – dostanete se tam přes vaše jméno na hlavní stránce a volby Settings -> Account -> Manage Social Advertising.