Slovenský “OSA” chtěl peníze za videa z YouTube

Slovensko posledních několik dní má novou aféru. Tamní “OSA” známý jako SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) se postaral o malou internetovou revoluci. Po provozovateli webu alian.info chtěl peníze za to, že použil video z YouTube.com

Slovenský SOZA je v mnohém podobný českému OSA (Ochranný Svaz Autorský), z posvěcení státu a za záhadných okolností má “právo” vybírat licenční/autorské poplatky. A teoreticky je vyplácet zpět autorům. V této souvislosti je nutné upozornit na Autorská práva v ČR a zločinné praktiky OSA a Jiřího Hradce, který dlouhodobě na zvláštní postavení (a ještě zvláštnější prakticky) českého OSA upozorňuje.

Na Slovensku vše začalo pokutou 220.sk, ze které vyplynul, že SOZA  považuje využívání videí z YouTube za další šíření “chráněného” obsahu. A v případě neodvádění desátek vyměřuje pokuty paušálně podle délky videí. Vlna nevole a kritiky, kterou tato aktivita vyvolala, se vedle webu projevila i na Facebooku – tamní Stránka Slovenský ochranný zväz autorský to ukazuje dostatečně jasně. Vznila i Slovenská Ochranná Výpalnicka Asociácia anebo SOVA.

SOZA nakonec z aféry vycouvala – v Stanovisko SOZA k licencovaniu videoklipov na internete si můžete přečíst PDF vyjádření ukazující na klasické nepochopení. Slova o “překvapující reakci”, “agresivitě”, “hrubosti” a “nabádání násilí” vypovídají hodně o tom, že podobné organizace jsou zejména pohrobky minulosti.

Masívna reakcia na postup SOZA, ktorá s obdivuhodnou rýchlosťou zaplnila stránky sociálnych sietí nás, bohužiaľ, prekvapila mimoriadnou agresivitou, hrubosťou, ba dokonca až navádzaním na porušovanie zákonov a násilného správania sa. Je nám veľmi ľúto, že organizátori tejto formy komunikácie nemali záujem riešiť situáciu vzájomným dialógom. Bez ohľadu na to sme vzniknutému problému venovali mimoriadnu pozornosť a začali veľmi starostlivo analyzovať zaužívaný spôsob licencovania.

Podstné je ale nakonec to, že se SOZA omluvil a prohlásil, že hypertextový odkaz ani embed není veřejným přenosem.

Napriek neštandardným postupom, hrubosti a nevyberaným slovám, uznávame, že použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu.

SOZA sa všetkým, ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí, ospravedlňuje.

Otázkou stále zůstává, jak je vůbec možné, že SOZA v prvé řadě chtěla poplatky za videa z YouTube.com vybírat. A jak je možné, že zvolila klasickou metodu poslání výzvy k zaplacení, aniž by k tomu měla jakékoli zákonné právo. V mnohém to přípomíná praktiky podvodných katalogových firem, které rozesílají tisíce faktur a spoléhají se na to, že řada lidí zaplatí omylem. Stejně jako čerstvou českou kauzu s fotobankou PROFIMEDIA (viz Profimedia chce 8 400,-Kč za fotografii volně dostupnou od NASA (doplněno)).