Děti mladší 13 let by měly mít možnost používat Facebook, říká to i Mark Zuckerberg

facebook-zuckerberg-open-graphJe hezké, že Mark Zuckerberg pravděpodobně pochopil, že uměle vytvářená “pravidla” prostě nefungují. Na Facebooku jsou miliony amerických dětí, kterým prostě není “14 a více” – jak si klade Facebook za podmínku. A každý den Facebook maže 20 tisíc dětských účtů denně. Skoro 40% evropských dětí má účet na Facebooku a o věku si nedělejte iluze.

Kids Under 13 Should Use Facebook, Zuckerberg Says píší na AllFacebook.com – Zuck si myslí, že toto pravidlo “potřebuje změnu”. Je to od něj roztomilé, ale možná by měl začít přemýšlet nad desítkami dalších nesmyslných pravidel, které nefungují ještě více. Například požadavek na skutečné jméno (v extrému pak dochází k tomu, že musíte Facebooku dokazovat kopii pasu či občanky, že se opravdu jmenujete jak jmenujete). Stejně tak požadavek na skutečnou fotografii.

Ani jedno ze dvou právě jmenovaných pravidel nefunguje – na Facebooku desítky milionů lidí, kteří nepoužívají Facebook pod svým skutečným jménem. Řada z nich k tomu má důvod – od potřeby chránit skutečnou identitu po umělecká jména. Řada z nich ale prostě chce sociální síť používat se svoji přezdívkou. Nařízení, Facebookem silně protlačované, je nesmyslné – Facebook ani není schopen zajistit jeho dodržování. A taková pravidla nemají smysl. Facebook by hlavně měl být sociální sítí pro své uživatele, nikoliv aby oni byly jasně postaveni do pozice věci, kterou Facebook používá hlavně pro své obohacení.

Facebook po několika letech své existence vytváří stále více složitá “pravidla užívání” – určitým způsobem je u řady “povinností” dost jasné, že jsou výhodné hlavně pro Facebook – umožňují mu kohokoliv smazat, kohokoliv zlikvidovat. A protože existuje pouze povinnosti a vy nemáte žádná práva, je to vztah silně nevyrovnaný.