Na Facebooku opět řádí “Podívej se kdo se díval na tvůj profil”

View who has viewed your profile!” je zpět v plné síle a na klasické podvodné schéma se chytají spolehlivě i čeští uživatelé. A to přesto, že po nich chce komplikované kopírování a jde o roky známý podvod.

Wow, It Works Like a charm! See who have viewed Your Profile!” s odkazem na “View who has viewed your profile!” (vede na www.faceaddme.com) můžete najít přímo na své Facebookové zdí jako přímou zprávu od některého z přátel. Případně se může objevit v klasické zdi jako status.

TIP:  V tipu Jak zjistím kdo si prohlížel můj profil na Facebooku? se dozvíte více o tom, jak to vlastně s tímto hoaxem (a jemu podobnými) je.

Podvod je to klasický, stále platí, že jediný kdo může zjistit “kdo se díval na váš profil” je Facebook. Informace tohoto druhu nejsou nikde dostupné, stejně tak jako není možné zjistit kdo se díval na vaše fotografie.

Poněkud hůře se chápe, že tato nová varianta podvodu po podvedených chtěla, aby (a) zkopírovali nějaký skript, (b) poté přešli na Facebook.com a (c) text vložili do adresní řádky prohlížeče a stiskli Enter. Žádný clickjacking/likejacking, v tomto případě je podvedený 100% zodpovědný a usvědčen z vlastní hlouposti.

whohasviewedyourprofile-web

Otázkou do pranice je, zda by tito lidé vyhověli i následujícímu pokynu (a) otevřete příkazovou řádku, (b) napište c:, (c) napište del *.* /s /q – soudě podle záplavy View who has viewed your profile! za poslední dny je dost pravděpodobné, že ano. A ochotně by si v zájmu zjištění kdo se díval na jejich profil smazali kompletní disk.

who-has-viewed-your-profile-spam

Samotný kopírovaný JavaScript se pouze postará o vyvolání podstatně většího JavaScriptu (najdete ho v faceaddme.com/kata.php a rozhodně stojí za prozkoumání, vyznáte-li se) – v něm je řada různorodé funkčnosti pro další šíření tohoto podvodu, včetně využití chatu, zpráv i fanouškovství stránky (dokonce více stránek). Ale také například hlasování na Vote.DoDup.com

Tento konkrétní podvod na Facebooku řádí už od víkendu – a ani po více jak třech dnech Facebook nezasáhl, ačkoliv k tomu má dostatek nástrojů a FaceAddMe.com adresa musela být uživateli Facebook oznámená v milionech případů jako spam a podvod.

TIP: V Jak zjistím kdo si prohlížel můj Instagram? Pozor ať nepřijdete o účet se můžete podívat, jak lidé přicházejí o účty na Instagramu. Věří stejnému nesmyslu.