Omezuje váš ISP P2P sítě či jiný druh provozu? Zjistěte a řekněte o tom

Glasnost project můžete využít pro poměrně zásadní test – zjistíte v něm, zda váš poskytovatel připojení k Internetu nějakým způsobem omezuje určité druhy komunikace.

Glasnost: Test if your ISP is shaping your traffic zabere zhruba osm minut času a umožňuje otestovat zda u vašeho poskytovatele připojení dochází k umělému omezení služeb – založenému na omezení “nechtěné” komunikace – nejčastěji se něco podobného děje u P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella), ale s omezováním se můžete setkat i u Flash video přenosů (postiženo pak bude například i YouTube) nebo jiných způsobů komunikace.

Glasnost projekt není nový, ale je vhodný čas ho oživit – řada ISP (Poskytovatelů připojení a služeb na internetu) používá “shaping” jako metodu omezující “stahovače” i “aktivní” uživatele – při omezování se schovává za “nutnost zajistit rovné podmínky pro všechny”. Jakkoliv na něco takového samozřejmě mají právo, je nutné aby tuto aktivitu měli dokumentovanou v podmínkách užíváni a jejich zákazníci věděli, že něco takového probíhá.

Pokud se rozhodnete svého poskytovatele připojení ověřit, tak pamatujte na dvě zásadní věci – budete-li testovat, snažte se test provádět v okamžiku, kdy nic velkého nestahujete. A test zkuste v rozdílné denní a týdenní doby. K omezování provozu dochází častěji v době, kdy je užívání internetu intezivní. Mimo špičku nemusí být omezení aktivní.

Poslední velká vlna testů v rámci projektu Glasnost proběhla vloni v květnu – došla k tomu, že až polovina ISP používá “shaping” a omezuje zákazníky (PDF zde).

Pokud něco takového zjistíte, dejte o tom vědět. A žádejte od svého ISP vysvětlení. A hlavně, dožadujte se toho aby podobný zásah do poskytovaných služeb byl řádně zdokumentován v podmínkách užívání.