Jaro přináší novou kampaň neexistující BSA. Anonymní udání základem pro desítky tisíc dopisů

Možná také dostanete dopis od BSA, organizace bojující celosvětově proti softwarovému pirátství, oznamující vám, že “pravděpodobně” používáte ve firmě nelegální software. Někdo vás udal. A neexistující česká BSA po vás teď chce nějaké “čestné prohlášení”.

Přichází to každý rok a stojí za tím BSA. Organizace sdružující některé z velkých softwarových firem bojuje proti pirátství aktivitami, které jsou v angličtině označeny zkratkou FUD – Fear, Uncertainity, Doubt. Marketingové kampaně se tváří jako cosi na pomezí hrozby žalobou či zásahem Policie ve vaší firmě.

Vycházejí z anonymních udání (v českém prostředí nejčastějí likvidační udání od vaší konkurence) a vcelku tak zapadají do koloritu, který BSA obestírá – Britská antipirátská organizace uniká soudu likvidací, Microsoft se v Rusku namočil do bojů vlády proti disidentům a kritikům. Mezi zábavné úlety patří i ten z roku 2003, kdy BSA obvinila německou universitu v Munsteru ze šíření nelegálního software – podařilo se jim nepochopit, že Open Office není Microsoft Office.

Připomeňme, že BSA se proslavila i lživou PR kampaní, kde Ministerstvo financí v tiskové zprávě přetisklo tvrzení, že “hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad” – Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik) – viz Hardware bez software JE uznatelný daňový náklad. Ministerstvo financi pak později hrálo klasickou hru na tichou změnu tiskové zprávy na webu a zaujalo pozici mrtvého brouka.

Nejdůležitější fakt o “české” BSA je ale ten, že to dříve byla skutečně český organizace, ale poté co byla odsouzena k vyplacení odškodného 300 tisíc Kč (+ soudních výloh) se z BSA CS stala “BSA CS v likvidaci” – podrobnosti v Hezký teplý lidský bonz aneb boj proti pirátství naruby a něco o “BSA CS v likvidaci”.

V České republice jako právnická osoba ale svého času působila. Před lety byla aktivní jako BSA CS, jenomže poté, co prohrála soud s firmou Digisys. s.r.o., místo vyplacení odškodného ve výši 300 000 Kč + soudní výlohy stáhla ocas mezi nohy, z BSA CS se stala “BSA CS v likvidaci” a zmizela. Takto zkráceně se o dění informovalo v médiích, která si na BSA CS častokrát smlsly. Přesné pozadí důvodu zmizení BSA CS z českých vod nám samozřejmě známo být nemůže. O celé kauze BSA CS vs. Digisys z pohledu poškozeného si můžete přečíst na stránkách Digisys.cz. Navíc místo vyplacení soudem nařízené částky se majitel Digisys Otto Zemek dočkal od právníků Microsoftu výhrůžky doporučení, aby přehodnotil zveřejnění kauzy, “jinak jejich kroky ‘výrazně převýší’ uspokojení z uveřejnění.”

(Zdroj: Pravá tvář BSA. Byznys a vysoká politika | DSL.cz, případně viz též BSA – nevyřížené účty)

Jak vypadá ten letošní dopis se můžete podívat zde, loňský o malý kousek dále (nebo v Nové způsoby BSA – “místopřísežné prohlášení”. Nepodepíšete? Bojte se!). Zásadní rozdíl oproti loňsku je  v tom, že už se nepodepisuje Jan Hlaváč (PR zástupce BSA v ČR), ale někdo více “anonymní” a “méně dosažitelný”). Zbytek je stejný.

Dopis od BSA - 2011
BSA dopis - 2010