Barnes and Noble: E-knihy převládnou už během dvou let

Barnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným AndroidemNa konferenci Big Data minulý týden Marc Parrish z Barnes and Noble hovořil o knižním podnikání (Barnes & Noble: eBooks will pass print — fast). A jeho pohled na vývoj knižního trhu není nijak příznivý pro klasické knižní vydavatele. “V příštích 24 měsících se toto podnikání totálně promění,” varuje. A upozorňuje, že to budou e-knihy, které převládnou.

The book business is changing more radically now, and quicker, than movies or music or newspapers have, because we’re doing it in a matter of months

Svá tvrzení doložil i čísly. Starým známým faktem, že Amazon.com prodává e-knihy v poměru 2:1 vůči klasickým knihám. A upozornil také na čerstvou zprávu Codex Forrester a Gartner Research – podle té 30% všech čtenářů používá e-knihy jako primární metodu čtení. Za pozornost stojí i vývoj e-knižního trhu –  v roce 2009 se prodalo pouze 900 tisíc e-čteček, v roce 2010 už to bylo 14 milionů. A pro rok 2011 je odhadováno dalších 18 milionů. Apple pak uvádí 100 milionů e-knih stažených v iBooks od dubna 2010.

Marc Parrish přirovnává vývoj v knižním podnikání k situaci v hudebním a filmovém průmyslu zhruba před pěti lety. S jediným zásadním rozdílem, změna v knižním podnikání probíhá podstatně rychleji.

Barnes and Noble je zajímavým příkladem společnosti,  která dokázala přežít vlastní krizi. Stejnou krizi, která způsobila pád jiného knižního podnikání – Borders Books. Zatímco Borders Books nedokázali včas a správně zareagovat na nastupující zájem o e-knihy (a hlavně e-čtečky), Barnes and Noble se podařilo pád zvrátit – Nook čtečky dnes patří mezi nejvíce používané e-čtečky. A jejich e-knižní obchod je dvojkou na trhu.