Prohlížeč v Androidu je rychlejší než v iPhone. Nebo taky ne

Blaze.io vyvolalo pozdvižení v Apple světě. Fanoušci protestují a označují testy provedené mezi prohlížečem v Androidu a iPhone za zavádějící, nesmyslné až lživé. Podle těchto testů je prohlížeč v Androidu občas až o 52% rychlejší, než prohlížeč v iPhone.

Blaze.io použilo vlastní metodu testu rychlosti prohlížečů – nahrávání obsahu z webů společností v žebříčku Fortune 100. Android 2.3 byl v průměru 52% rychlejší než iPhone 4.3 – střední doba nahrání stránek byla 2.1244 sekundy, u iPhone pak 3.254 sekundy (Android 52% faster, speeds past iPhone on 84% of sites).

Blaze.io ale jenom demonstruje, jak hodně Apple zpomaluje stránky, pokud nejsou použití přímo v Safari (viz Apple záměrně zpomaluje webové aplikace, tvrdí vývojáři).  Aplikace použitá Blaze.io tak nevyužívala Nitro JavaScript engine.

K testům se vyjádřilo i Apple:

Their testing is flawed. They didn’t actually test the Safari browser on the iPhone. Instead they only tested their own proprietary app, which uses an embedded Web viewer that doesn’t actually take advantage of Safari’s Web performance optimizations. Despite this fundamental testing flaw, they still only found an average of a second difference in loading Web pages

Blaze se nakonec omluvilo a uznalo chybu:

This test leveraged the embedded browser which is the only available option for iPhone applications. Blaze was under the assumption that Apple would apply the same updates to their embedded browser as they would their regular browser. If this is not the case and according to Apple’s response, it’s certainly possible the embedded browser might produce different results. If Apple decides to apply their optimizations across their embedded browser as well, then we would be more than willing to create a new report with the new performance results.

Komentář: Rozdíl jedné sekundy v délce nahrání stránky asi tak jako tak nebude až tak podstatný. Určitě nebude důvodem k tomu, aby uživatelé iPhone houfně přešli na Android. Blaze.io si trochu naběhlo, ale k jejich obraně je vhodné uvést, že v testu zmínili, že došlo k použití UIWebView.

Blaze.io tak sice neukazuje nic o tom, že by prohlížeč v Androidu byl výrazně rychlejší než ten v iPhone, ale paradoxně znovu upozorňuje na zvláštní chybu (anebo možná konspiraci) v mobilním iOs.