IE9 je venku. Snad Microsoft promine, ale co na něm tak dlouho dělali?

IE9 si můžete stáhnout v ostré podobě (třeba přes www.ie9.com), nainstalovat, přetrpět klasicky povinný restart počítače a začít používat. Špatné “to nové IE” není. Je rychlé, tedy co se brouzdání (vykreslování) stránek týče. Zbytek je už horší. Uživatelsky horší.

IE9 je lepší v jedné jediné věci, rychlost vykreslování stránek. Proti předchůdcům je výrazně rychlejší. Subjektivně ale o nic víc, než poslední “rychlé Chrome”. A možná o malý kousek (vizuelně) svižnější, než poslední RC Firefoxu, tedy FF4. Samozřejmě, na 4 jádrovém stroji se tohle těžko posuzuje. A jak se IE9 bude chovat tam kde je nedostatek výkonu a málo paměti posoudit nemohu.

IE9 ale zároveň některé weby vykresluje jinak, než FF, Chrome i předchozí verze IE. Což neznamená, že by ty weby neměly nějakou “chybičku” v HTML/CSS – problém je v tom, že uživatele něco takového nezajímá. A proč by IE9 mělo “rozbít” něco, co v IE8 fungovalo.

IE9 má stejnou nectnost jako Chrome. V Task Manager najdete spoustu iexplore.exe – u Chrome jsou ale většinou dost malé, u IE9jsou spolehlivě 100-200MB velké.

Otevření 41 záložek vyvolá u IE9 odmítavý postoj – podobnou věc dělám několikrát denně a odmítavý dotaz IE9 nemá žádnou možnost vypnutí. Ono odmítnutí nicméně chápu, po dobu otvírání je IE9 obtížně použitelné (Firefox i Chrome bez problémů). IE9 občas blikne, nejde plynule rolovat zobrazená záložka a objem potřebné paměti dosáhl 1497 MB – FireFox v té samé situaci potřebuje mezi 550-600MB. Doba potřebná na načtení se u IE9 ani nedá určit – FireFox to zvládl za několik minut, IE9 u některých záložek (které FireFox natáhl a zobrazil) zobrazuje “přesýpací” hodin i po deseti minutách a není stále hotov.

Od IE9 jsem očekával i nějaké zlepšení v uživatelské přívětivosti trochu hlouběji “pod kapotou” – například v nastavení prohlížeče. Nekoná se, nastavení vlastností používá systémový nastavovač, který je miniaturní a krajně nepřehledný. Nic lepšího nenajdete ani ve správě oblíbených (favorites) – tam vcelku jednoznačně vítězí FireFox (Chrome bez nějakého add-on prohrává uplně stejně).

Nechybí podpora RSS (kde pro změnu FireFox nepříliš pochopitelně nedávno odstranil RSS  ikonku z adresního řádku) – včetně stále přítomné možnosti “zapsat” si RSS zdroje (shrnuté pod Feeds) a možnost stahování pro “offline” čtení.

Má smysl se k IE9 vracet, pokud jste odešli k jinému prohlížeči?

Pokud je to Chrome nebo Firefox, tak pro mě osobně není žádný viditelný důvod, proč začít Internet Explorer opět používat – je zhruba stejně rychlý, občas se chová divně, řadu věcí v UI zapomněli doladit a má enormní nároky na paměť.


Podivná modrá "za" záložkami. A "nový tab" nemá "+" jak je zvykem


 

Pokud jste prostě “internetový uživatel”, tak je IE9 určitě dobrým následovníkem předchozích verzí – pro obyčejného uživatele bude rychlejší. A pokud si dokáže zvyknout na další změnu uživatelského rozhraní, tak bude nejspíš spokojený.