Novější Gowalla pro Android je přiblíženi se nejnovější verzi pro iPhone. Otázkou je, nakolik se bude líbit – je hlavně líbivá na oči, zavádí obrázkový rozcestník na začátek a uživatelsky je méně přívětivá než ta předchozí. Pokud by se Gowalla pro Android víc blížila Gowalle pro iPad, bylo by to o něčem jiném.

Gowalla 3 pro Android je zcela nová – osobně se mi vůbec nelíbí. Je to grafická omalovánka, povinná vstupní stránka v podobě “passport” pohledu je například přesně to, po čem vůbec netoužím. Pokud vstupuji do Gowally (Foursquare,atd), vstupuji tam zpravidla proto, že se chci “checknout” – v případě Foursquare si mohu nastavit, že právě přehled míst pro check-in je to co při vstupu vidím. V případě nové Gowally nejde nic nastavit, pokaždé je nabídnuta spousta ikonek a teprve poté je možné se dostat někam dál.

Přepracovaná obrazovka pro check-in je lepší – foto a komentář lze vyplnit najednou. Co citelně chybí je přímá integrace mapy – ať už tak jak to má Foursquare, nebo tak jak je to v Gowalle pro iPad (ta je založená na mapě a mapa tvoří nejpodstatnější funkčnost, viz Gowalla pro iPad. Uplně jiný “uživatelský prožitek”, ale vážně). Poněkud nepraktické je i to, že otevření mapy není provedeno v použitelném měřítku (obrázek vlevo).

Gowalla se vydává směrem prosazování přátel – logický krok, který je ale stále založený na klasickém mylném předpokladu, že všichni používají LBS služby stejně. A také na mylném předpokladu, že “přítel” v Gowalle (či jinde) je opravdu přítel z reálného života – málokdy tomu tak je. A nikdo z tvůrců LBS aplikací nemyslí na to, že by bylo vhodné doplnit nějaké nastavení “úrovně” přátel – tedy doplnit možnost skupin. Tak aby bylo možné skutečně odlišit přátele z reálného života (nebo prostě lidi o které opravdu máte trvalejší zájem) a “přátel” náhodných.

Pro novější Androidy (2.2+) je doplněna možnost notifikací – v praxi to znamená, že ji budete pravděpodobně chtít co nejdříve vypnout. Pokud máte byť jenom několik přátel s poněkud aktivnější povahou, budete zaplavení notifikacemi bez reálné možnosti využití.

Možnost schvalovat nové žádosti o přátelství novinkou není, ale naštěstí se už v Gowalla klientu zabydlela. Co bohužel stále v klientu schází je možnost zde přátelství ukončit (pokud tam nějak je, tak se mi to nepodařilo objevit ani po zkoušení menu, dlouhého stisku i mačkání na všechno co je na obrazovce).