Co nejvíce zaujalo v lednu 2011 na BookZ.cz

Nejčtenějším lednovým článkem je návod, jak můžete své knihy zbavit přebytečného DRM.  A návody vůbec se vyskytují v lednovém TOP 10 nejvíce. Potěšující, protože právě návody by měly posloužit těm, kdo se pokoušejí vstoupit do věta e-knih.

Návod: Zbavte své e-knihy DRM
DRM je zlo, otevřeně a jasně řečeno. DRM není o ochraně proti pirátství, nezamezí kopírování, neslouží žádnému rozumnému účelu. Slouží pouze k tomu, aby omezovalo toho, kdo si koupil e-knihu a chce s ní nakládat stejně, jako by nakládal s papírovou knihou.

Kde vlastně brát e-knihy
Dnes je volně (zdarma) dostupných více než dva miliony elektronických knih. A v prodeji jsou dostupné i horké novinky. Samozřejmě, tohle číslo se týká hlavně angličtiny a dalších světových jazyků.

Hanvon E920 – První barevná čtečka s e-ink displejem
Hanvon WISEreader E920 (tisková zpráva) je, alespoň to výrobce uvádí, první a jediná čtečka vybavená barevnám e-ink displejem. Výhodou oproti ostatním barevným e-čtečkám je výdrž baterií . Barevný e-ink ale nabízí nesrovnatelně “méně kvalitní” barvy . A podle postřehů z e-knižních blogů také podstatně pomalejší “otáčení stránek”.

Kindle Singles konečně na světě
V říjnu oznámené Kindle Singles, původně chápané jako krátké texty a příběhy, jsou konečně na světě. Na webu jsou definované jako “compelling idea–well researched, well argued, and well illustrated–expressed at its natural length.” – tedy něco na způsob “přesvědčivé nápady, kvalitně zpracované, zdůvodněné a dobře vysvětlené, vyjádřené ve své přirozené délce.”

Crimson Hexagon: Nook je vážným konkurentem mezi e-čtečkami
Crimson Hexagon se zabývá monitoringem sociálních médií a v Nook Emerges as Serious Contender in the eBook Reader Universe nabízí zajímavý pohled na elektronické čtečky. Analýza zmínek o e-čtečkách tak poskytuje dobrý přehled o tom, jak jednotlivé čtečky hodnotí uživatelé (viz následující graf ).

Edison předpovídá Kindle, v roce 1911
Books of the coming century will all be printed leaves of nickel, so light to hold that the reader can enjoy a small library in a single volume. A book two inches thick will contain forty thousand pages, the equivalent of a hundred volumes; six inches in aggregate thickness, it would suffice for all the contents of the Encyclopedia Britannica. And each volume would weigh less than a pound.

Přehled dostupných čteček
Pokud si chcete pořídit čtečku e-knih je to snadné. Stačí si zjistit model, cenu a prodejce. A pak už jenom zaplatit a užívat si. Poradím jaké čtečky, kde a za kolik můžete koupit.

eCetba.cz – Katalog dostupných e-knih
Jeden z prvních (ale i možná první) pokusů o katalog dostupných českých e-knih najdete na www.ecetba.cz – na škodu věci trochu je, že na stránce není příliš snadno pochopit o co se vlastně jedná. Se stoupajícím počtem e-knižních obchodů i zdrojů zdarma dostupných kníže se podobná služba jeví jako velmi praktická.

Výlet do historie a něco o e-knižních formátech
Není nezajímavé, že “e-knihy” mají historii sahající opravdu hodně daleko zpět – mé první setkání s elektronickými knihami bylo v době, kdy klasický Palm byl vrchol techniky a jedno z nejlepších PDA. Tedy pokud to dnes ještě tak můžeme nazývat.

Přehled čteček (software)
Pokoušet se poskytnout přehled dostupných čteček je problematické, existuje jich neuvěřitelné množství . Takže pokud vám v následujícím seznamu cokoliv chybí, nedivte se.