Android 3.0 (Honeycomb) a všechno co o něm zatím víme

Druhou generaci Androidu najdete dnes v mobilních telefonech a ojediněle i v tabletech. Podle Google ale není pro tablety “optimální” – třetí generace, nesoucí označení Honeycomb ovšem ano. A právě tu Google představí za pár dní, způsobí revoluci v tabletech?

O třetí generaci Androidu se spekuluje už nějaký ten měsíc, až aktuální uvolnění SDK přineslo některé informace. Ještě více detailů by měl Google přinest již 2. února.  Měli bychom zjistit, jestli je pravdou, že Android 3.0 bude opravdu vyžadovat dual-core procesory (což by znemožnilo upgrade dnešních telefonů, ale také například tabletu Galaxy Tab od Samsungu). Stejné dohady panují okolo displeje – “prý” by minimální rozlišení mělo býbt 1280 x 720 (čímž by se i vyjasnilo jaké hardware by muselo být v tabletech – Nvidia Tegra 2).

Android 3.0 (Honeycomb) is a new version of the Android platform that is designed from the ground up for devices with larger screen sizes, particularly tablets. It introduces a new “holographic” UI theme and an interaction model that builds on the things people love about Android — multitasking, notifications, widgets, and others — and adds many new features as well.

Prozatím se toho moc neví ani o tom jaké změny čeká uživatelské rozhraní – ti kdo měli možnost používat druhou generaci Androidu na tabletu asi tuší, že to “něco” bude přeci jenom potřebovat. Mobilní Android na velkých displejích prostě není uplně ono. Něco málo screenshotů se objevilo (v souvislost s Motorolou Xoom), ale žádné velké detaily.

Co s jistotou víme je, že Android 3.0 není určený pro mobilní telefony. Bude zajímavé sledovat, jak se vlastně Google nakonec vyrovná s Android 2.x vs. Android 3.x řadou v případě dalších, novějších verzí.

Třetí generace Androidu by měla podporovat aplikace z předchozích verzí – včetně těch, které byly navrženy pro použití na mobilních telefonech.

Změny mimo UI

Bluetooth tethering umožňující sdílet internetové připojení přes Bluetooth, automatická synchronizace po připojení přes USB k počítači. Líbit se bude určitě možnost připoji USB klávesnici.

Operační systém bude podporovat vícejádrové procesory (zmiňovaná Motorola Xoom už tak jako tak má jádra dvě) a grafika počítá s výkonnou 2D a 3D podporou (zabudovaný GL renderer a podpora hw akcelerace pro 2D, nová 3D podpora pod názvem Renderscript).

Toužíte-li proměnit svůj Android tablet v streaming centrum, tak se vám možná bude hodit HTTP Live streaming, DRM framework, podpora MTP/PTP. Stejně tak jako nové API pro Bluetooth A2DP a HSP.

Změny v UI

Pokud se chcete podívat na uživatelské rozhraní, nejlépe na následujícím videu. Samozřejmě, pokud jste byli rychlí, mohli jste stáhnout SDK a nový Android is pustit ve virtuálním stroji – sice si nebudete moci vyzkoušet jaké je “ovládat ho prstem”, ale řadu věcí budete moci vidět již nyní. Bohužel před pár dny Google stažení znemožnil.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=hPUGNCIozp0&w=425&h=350]

Dnes už víme, že Google jde ještě dále v omezení klasických (fyzických) tlačítek – Search například nemá náhradu, Home/back/menu už existují jenom jako soft (displejová) tlačítka – viz levý dolní roh nového “System Bar” prvku.

Pokud u “System Bar” uvádím “nového”, tak ve významu změny obsahu. A také změny umístění – na screenshotu vidíte System Bar dole – a pokud jste kdy používali Android, jste jistě zvyklí na jeho umístění nahoře. Narozdíl od druhého generace Androidu, tenhle se navíc umí schovávat.  System Bar bude umožňovat i zobrazení aktuálně běžících aplikací – “Recent Apps” bude zobrazovat náhledy a název aplikací a umožňovat mezi nimi přepínat.

V horní části GUI je nyní nový Action Bar – objevuje se v okamžiku otevření aplikací a nabízí to, co aplikace nabízet chce.

Zůstává koncept více obrazovek (pracovních ploch) – pět kousků by nejspíš mělo stačit. S rozdílem oproti druhé generaci – větší možnosti přizpůsobení, 3D efekty, stíny, pozadí rozdílné pro jednotlivé plochy, lepší práce s widgety a prvky, které je možné na plochy přidávat. Změny se dotknou i možností widgetů – 3D, vyhledávací boxy, eefkty, pop-up funkčnost, atd.

Líbit se vám bude možná i klasický schránka (Clipboard) a rozšířené možností kopírování (včetně možností výběrů více prvků/ bloků textu) a vkládání, drag a drop podpora – což znamená i to, že Clipboard bude fungovat nejenom pro “texty”, ale tak jak jste zvyklí (třeba) z Windows – kompletní podporu pro “soubory”.

Osobně jsem hodně zvědavý i na novou on-screen klávesnici – s 2.0 podobou v telefonech mám ještě stále “nevyřízené účty” (rozumějte, nejsem zcela spokojený s použitelností).

Změny v aplikacích

Změny jsou i v prohlížeči – koncept “oken” je nahrazen klasickými záložkami, můžete použít “incognito” režim, doplněna byla podpora pro synchronizace oblíbených (a možná i dalšího nastavení). Prohlížeč nabízí pro JavaScript multitouch podporu.

Nová je i aplikace pro práci s fotoaparátem (Camera) – větší obrazovka umožňuje zobrazení nastavovacích prvků – Android 3.0 navíc počítá s dvojící kamer – pochopitelně, je přeci potřeba nabídnout videotelefonování.

Vylepšena by měla být i aplikace pro správu kontaktů (Contacts) a novější je i E-mail aplikace – dva panely, preview, výběr jedné a více zpráv, lepší práce s přílohami.