Virus na Facebooku – You should be ashamed by this behavior

“You should be ashamed by this behavior” je text, doprovázený odkazem, který dostanete vnitřní poštou Facebooku. Nebo možná najdete na své zdi. Pochází od některého z vašich přátel. A od někoho, kdo by se měl opravdu stydět za to, že šíří viry na své přátele.

Mimo “You should be ashamed by this behavior” se ještě můžete setkat s některými dalšími variantami -“Stupid video with you”, “You’ve been caught on webcam”, “I caught you on camera”, “Your cute naked ass is on our tape now!” například.

Zpráva s odkazem na stránku s virem

Pokud budete hloupí a na odkaz kliknete, dostanete se na web, který vypadá jako web s videem. A “nabídne” vám update Flash, protože prý máte starou verzi. Jde o několik let starý a stále používaný trik. Překvapivě funguje, virus se začal šířit i po českém Facebooku.

Falešný přehrávač videí dožadující se instalace update pro Flash

Flash Update se z falešného video přehrávače stahuje pořád dokola

Pokud něco podobného dostanete od někoho ze svých přátel, je možná vhodný čas s nimi přestat být v “přátelském” vztahu. Katastrofální nezodpovědnosti se jim podařilo si zavirovat počítač. A virus dál šířit na své přátele – přitom nejde nejspíš o nic jiného, než o klasický Win32/Koobface – tedy virus, který se ve Facebooku šíří už více než rok.

Na zdi napadeného uživatele jsou aktivity viru pěkně zdokumentované. Co samozřejmě není vidět, je posílání vnitřní poštou Facebooku – viditelná je pouze část, kdy se odkaz na stránku s virem šíří jako zpráva na zed přátel.