Americké FCC odsouhlasilo pravidla pro regulaci Internetu

FCC (Federal Communications Commission) v úterý schválilo pravidla umožňující regulaci internetu s ohledem na zachování neutrality sítě.

Schválená regulační pravidla se týkají  hlavně poskytovatelů internetového připojení a měla by jím bránit v blokování či zpomalování určitých služeb. Bezdrátového internetu se dotýkají pouze minimálně.  Schválení pravidel předcházelo pět let dohadování, lobbingu a diskuzí. Konečná podoba nicméně neodpovídá tomu, co by většina příznivců chtěla. Kompromisy jsou dílem lobbistických firem a Republikánů.

“Net neutrality” nebo síťová neutralita je zásadní princip dotýkající se vysokorychlostního internetu a brání tomu, aby určitý druh provozu byl prioritizován na úkor ostatních. A to jak na úrovni určitých síťových služeb, tak na úrovni znevýhodnění konkurentů. V rámci síťové neutrality by každý měl mít otevřený přístup k Internetu – pokud by toto pravidlo neplatilo, uvádějí zastánci, nemuselo by nikdy dojít k vzniku společností jako Google, Facebook či Twitter.

Trojice nových pravidel požaduje po ISP transparentnost, zakazuje blokování přenosů na drátových sítích a staví mimo zákon diskriminaci – brání tam konkurenty, jejichž datové přenosy tak nemohou být pomocí prioritizace odsunuty do “pomalejšího pruhu” internetové dálnice.

Rozhodnutí FCC se ale nesetkává jenom s kladnými ohlasy, Sascha Meinrath, ředitel New America Foundation Open Technology Initiative, ho označuje za řešení nechránící otevřená Internet ale řešení prioritizující zisky korporací jako je AT&T. Nová pravidla se podle kritiků příliš neliší od stávajících, platných od roku 2005.

Nová pravidla nemají ještě zdaleka vyhráno, očekává se, že budou napadena u federálního soudu. Odpůrci tradičně namítají, že stát se snaží regulovat něco, co by regulovat neměl a získat tak na internetem kontrolu. Příznivci naopak tvrdí, že nová pravidla jsou “žalostně nedostatečná” a neochrání veřejnost před průmyslovými predátory, který chtějí Internet proměnit v “kybernetizovanou verzi kabelové televize”. Založenou na placení za to, že se právě vaše internetové přenosy dostanou včas a rychle tam kam mají.