Google představil novou verzi Chrome, Web Store a Chrome operační systém

S napětím očekávaná tisková konference Google přinesla to co všichni doufali – Chrome notebooky, Chrome Web Store a oznámení o 120 milionech uživatelů Chrome prohlížeče – ten čeká novější a ještě rychlejší verze.

Google Chrome prohlížeč … bude ještě rychlejší

Počet uživatelů Google Chrome prohlížeče se během tohoto roku ztrojnásobil (a Net Applications hlásí, že se Chrome blíží 10% podílu), Google hlásí 120 milionů uživatelů (na počátku roku to bylo 40 milionů). Nová verze Chrome nabídne Google Instant do “adresního řádku” – výsledky vyhledávání i webové stránky se budou objevovat průběžně. Změna se dotkla i V8, JavaScript engine v Chrome – Google uvádí, že by komplexní JavaScript programy měly běžet až dvakrát rychleji  – postarat by se o to měl nový JS engine jménem Crankshaft.

K uživatelům se nové Chrome dostane “brzy”, ti co používají Early Access Channel si mohou vše vyzkoušet teoreticky již nyní.

Google Chrome prohlížeč

Google Chrome je dnes plně použitelným prohlížečem, který bez problémů může nahradit Internet Explorer, FireFox či jakýkoliv jiný prohlížeč, který používáte – stále je výhodnější co se rychlosti spuštění i rychlosti samotné týče, dostatečný počet plug-in (add-onů) vám navíc umožní hodně z toho, co doposud bylo hlavně výhodou FireFoxu.

Oproti prvním verzím už samozřejmě není až tak “malý” a tak “rychlý” jako býval – stále je ale vhodnou alternativou. A pokud používáte služby od Google, je možná vhodné přemýšlet nad tím, že by právě Chrome slouží zejména pro tyto služby. A další, váš oblíbený, prohlížeč sloužil pro vše ostatní.

“Nové” Chrome toho určitým způsobem až tak “moc” nového mít nebude – zejména pokud používáte “beta” kanál. Google Instant je opravdová novinka, zabudovaný PDF prohlížeč a podpora WebGL už až tak velkou novinkou nejsou.  Rychlejší JavaScript (Google o něm na konferenci prohlásil, že je 100x rychlejší, než IE před dvěma roky) je samozřejmě dobrá zpráva.

Chrome Web Store

Od dnešního dne začíná fungovat Chrome Web Store – do počátku by mělo již nabídnout první aplikace a Google očekává růst. Pro české uživatele špatná zpráva – Chrome Web Store je dostupné pouze v USA. Rozšíření do dalších zemí bude klasicky záležet na … platebních možnostech. Zdarma dostupné aplikace jsou pro Chrome ve Web Store dostupné bez omezení.

Pokud používáte Apple AppStore, Nokia OVi nebo Google Android, nebudete s konceptem Chrome Web Store mít problém – jednoduchá webová aplikace, na poměry Google vypadající “poměrně moderně”  a v ní aplikace – několik dolarů cena, stačí kliknout “buy and install”, aplikace mohou být samozřejmě nabízené i zdarma.

Pokud chcete vidět jak vypadají New York Times pro Google Chrome – zkuste www.nytimes.com/chrome

Pro Chrome Web Store se vám bude hodit tento Tip – Povolte základní aplikace v Google Chrome.

Tip: Povolte základní aplikace v Google ChromeChrome OS … to nejzajímavější nakonec

Chrome OS coby operační systém optimalizovaný pro web vychází z aktuálního vývoje používaní osobních počítačů – více a více aktivit se odehrává pouze v prohlížeči a lokálně instalované aplikace ustupují do pozadí (byť velmi pomalu). S Chrome OS by počítače měly být rychlejší, jednodušší a (jak Google uvedl) také bezpečnější.

Dnes Google oznámil dostupnost Google Chrome OS v reálné podobě, na reálném hardware (podrobnosti po dvou obrázcích) – tedy něco, co už vypadá přeci jenom reálněji, než různé pokusy, které okolo Chrome OS bylo možné za poslední rok zaznamenat. Zároveň je dobré vědět, že Chrome OS ještě není zcela kompletní a hotový – kritika na hlavu Google se snesla už v rámci dohadů “co” vlastně dnes oznámí – protože oznámení Chrome OS by znamenalo, že by uváděl nepříliš hotový produkt. S Chrome OS je to ale trochu složitější, než s Androidem – je přeci jenom víc závislý na příliš různorodém hardware.

Osobně bych třeba s chutí a okamžitě na Fujitsu-Siemens notebook nainstaloval Chrome (vedle Ubuntu a Debianu).  Koncept “okamžitě” zapnutelného operačního systému s 24/7 konektivitou k internetu je, jednoduše řečeno, nesmírně lákavý – zejména pro někoho, kdo skoro všechny aktivity nějakým způsobem přesunul online – ať už tomu říká “do cloudu” nebo “na internet”.  A výhoda Google Chrome OS by měla být právě v tom, že nabídne něco, čeho dnešní notebooky nejsou schopné – “instant on”, výdrž baterií, 24/7 konektivitu, perfektní podporu internetu. A také odstraní obvyklý problém – nutnost instalovat operační systém, aplikace, aktualizovat je, udržovat je. A po určité době to dělat znovu, protože stávající instalace se stane nepoužitelnou.

Jedno podstatné je potřeba říct – Google Chrome OS je z hlediska uživatele “jenom” Google Chrome prohlížeč. Jakkoliv to může znít zvláštně až absurdně, je tomu tak.

Google Chrome OS pilotní program

Google oznámil pilotní program v rámci kterého poskytne testovací notebooky uživatelům, vývojářům, školám a firmám – špatná zpráva je, prozatím také opět pouze v USA. Rozšíření do dalších zemí je plánováno, ale závisí na získání potřebných certifikátů a povolení. Do programu by mělo být možné se přihlásit na http://www.google.com/chromeos/ nebo http://google.com/chromenotebook (ale pouze pokud jste z USA, prozatím)

Testovací notebooky mají 12.1″ obrazovku, klávesnici+touchpad, 3G od Verzionu, 8 hodin chodu na baterie a 8 hodin stand-by. Jsou navrženy tak, aby “okamžitě” po zapnutí bylo možné používat web, sdílet mezi přáteli i rodinou a nastavení notebooku netrvalo déle, než minutu.  Nastavením je míněno “koupení” novéhé Chrome OS notebooku, zapnutí a zprovoznění do momentu plné použitelnosti.

V první polovině příštího roku by Chrome OS hardware mělo být dostupné od společností Acer a Samsung. A jak už můžete vědět z Chromium OS na iPadu taky zdaleka nemožné.

Co ještě víme o Google Chrome OS?

Nakonec připomenu, dnes už poněkud starší, články –  Google Chrome OS a co o něm prozatím víme a Google Chromium pro pokročilé. V obou je ještě stále pár užitečných informací.  Ten první obsahuje ještě hodně stále platných informací.

A zajímavé je, že už tehdy (listopad 2009) Google sliboval, že Google Chrome bude v prosinci 2010.

Google Chrome OS bude dostupné v prosinci roku 2010 na vybraných zařízeních, specificky vyráběných jenom pro Google a s parametry určenými Google. Mimo jiné to znamená absenci pevného disku (SSD možná ano), WiFi čipset, plnou klávesnici, x86/ARM procesor.

A jak je vidno, podařilo se slib dodržet.

Co ještě je možné, teď na samém počátku říct o Google Chrome OS:

 • Automatická instalace nových verzí – podle všeho je stále ve hře původně uvažovaný “silent-update”, tedy automatická instalace nových verzí bez vlivu uživatele
 • Sandboxing je částečně znám už z Chrome prohlížeče – různé části prohlížeče běží ve vlastním sandboxu a jsou tak izolované od dalších částí – záložka, stránka, každé rozšíření (plug-in, extension). Chrome notebooky budou také dodávany s omezenou sadou podporovaných pluginů.
 • System hardening je dodatečná forma zabezpečení proti malware, které se bude snažit obejít sandbox
 • Verified Boot je kontrola systému při každém spuštění – pokud je zjištěna nějaký změna samotného systému, Chrome OS se pokusí o opravu. Pokud to není možné, dojde k reinstalaci.
 • Data uložená v cloudu a nutná lokální data používají eCrypfs pro šifrování
 • Prohlížeč v Chrome OS (což je již známý Google Chrome prohlížeč) nabízí Incognito a Guest režimy pro bezpečné brouzdání po webu
 • Google Chrome OS  nabídne 3G podporu (včetně Wi-Fi) – v USA s podporou Verizonu (100MB měsíčně zdarma na dobu dva roky, jinak 9.99 USD měsíčně, alespoň podle prvních informací – jak to bude v Evropě a u nás je samozřejmě neznámé)
 • Google Talk bude podporovat jak hlasová, tak video volání
 • Stále platí i “instant-on” respektive “instant-resume” – probudit Google Chrome OS notebook k životu by tak mělo zabrat “milisekundy”. Na večerní tiskové konferenci tomu tak opravdu bylo. Trvalo déle přesunout ruku na klávesnici, než samotné probuzení.
 • Zmíněných 8 hodin chodu na baterie u počátečních modelů by mělo být běžným standardem
 • Pokud budete používat Google Chrome OS, neměli byste být vázáni na jeden konkrétní kousek hardware – spolu s cloud storage by se všechny vaše bookmarky, nastavení vzhledu i nastavení prohlížeče (a případných aplikací) měly synchronizovat – a při přihlášení na “jiný” Chrome OS byste tedy měli dostat vše co jste kdy kde používali a nastavili.

Co ještě dodat.

 • Konektivita není podmínkou, aplikace fungují i v offline režimu a v okamžiku příštího připojení dojde k synchronizaci – týká se to ale aplikací, které za tímto účelem budou vytvořeny. A budou používat HTML5
 • Tisk prostřednictvím Google Cloud Print (produkt v beta verzi)
 • Podporováno je jak 3G, tak WiFi
 • USB porty – prozatím pravděpodobně ne zcela dokončené, chybějí ovladače. Bez omezení toho, co k nim připojíte (takže žádné nápady ve stylu Apple)
 • Zabudovaný web-cam, parametry nejsou známé, použitelné pro video-chat (viz zmínka o Google Talk)
 • Na tiskové konferenci Citrix ukazoval Citrix Receiver – kompletní Windows aplikace na Google Chrome OS, spouštěné z privátního firemního cloudu

A vlastně ještě něco – nevím nakolik je to stále použitelné, ale How to Build Chrome OS For Your Netbook or VM nabízí návod, jak si Chrome OS můžete kompletně zkompilovat sami. A poté s pomocí virtual image spustit ve VMWare (či jiném virtualizačním software). Nebo s pomocí USB zkusit štěstí na nějakém skutečném hardware.