Cooks Source končí po aféře s krádeží článku z blogu

Cooks Source končí po aféře s krádeží článku z bloguPřed dvěma týdny Cooks Source ukradl článek z blogu a na námitky autorky reagoval nepříliš vhodným způsobem. V době Facebooku a sociálních sítí vše nabralo rychlý spád. Cooks Source již neexistuje. A z konce viní právě autorku ukradeného textu.

Na začátku prosince se na Cooks Source objevil text vykradený z blogu (pocházející dokonce z roku 2005). Následovala poněkud méně zábavná odpověď šéfredaktory (Judith Griggs) Cooks Source, ve které se autorce (Monice Guadio) původního textu vysmála a označila web za “public domain”, dodala k tomu něco o tom, že by vlastně měla být ráda, že předmětný text nevzali a nepodepsali jiným jménem:

Yes Monica, I have been doing this for 3 decades, having been an editor at The Voice, Housitonic Home and Connecticut Woman Magazine. I do know about copyright laws. It was “my bad” indeed, and, as the magazine is put together in long sessions, tired eyes and minds somethings forget to do these things.

But honestly Monica, the web is considered “public domain” and you should be happy we just didn’t “lift” your whole article and put someone else’s name on it! It happens a lot, clearly more than you are aware of, especially on college campuses, and the workplace. If you took offence and are unhappy, I am sorry, but you as a professional should know that the article we used written by you was in very bad need of editing, and is much better now than was originally. Now it will work well for your portfolio. For that reason, I have a bit of a difficult time with your requests for monetary gain, albeit for such a fine (and very wealthy!) institution. We put some time into rewrites, you should compensate me! I never charge young writers for advice or rewriting poorly written pieces, and have many who write for me… ALWAYS for free!

V době Internetu a Facebooku se něco takového stalo základem k zakládání protestních stránek na Facebooku a velmi rychle se dostalo do médií, včetně těch klasických. A jak Magazine That Stole Writr’s Story Likely Shutting Down; Blames Writer dokumentuje, mělo to i nějaké pokračování – s klasickými výmluvami, vynucenými omluvami a spoustou zbytečných řečí. A náznakem toho, že Cooks Source končí. Zčásti i proto, že přišel o inzerenty, kteří nechtěli mít své jméno spojováno s někým, kdo vykrádá obsah a obhajuje to slovy, že “web je public domain” doprovázenými urážkami původní autorky.

Na Facebooku se (zatím) můžete nechat inspirovat (Cooks Source Magazine i I Love to Cook), lépe řečeno poučit v tom, jak rozhodně neřešit krizovou komunikaci.

Cooks Source končí po aféře s krádeží článku z blogu

Cooks Source končí po aféře s krádeží článku z blogu

Cooks Source skutečně končí (další poměrně detailní informace v Cooks Source Magazine Forced To Close, Following Facebook Backlash).

“The bad news is that this is probably the final straw for Cooks Source. We have never been a great money-maker even with all the good we do for businesses. Having a black mark wont [sic] help … and now, our black mark will become our shroud. … This will end us.”

A z prohlášení Judith Griggs to nevypadá, že by (coby šéfredaktora ani coby člověk) pochopila, že vlastně udělala zbytečnou chybu. O tom jak hodně nechápe autorský zákon ostatně svědčí i další její vyjádření.

“But one night when working yet another 12 hour day late into the night, I was short one article… Instead of picking up one of the multitude of books sent to me and typing it, I got lazy and went to the www and “found” something. Bleary-eyed I didnt notice it was copy written and reordered some of it. I did keep the author’s name on it rather than outright “stealing” it, and it was my intention to contact the author, but I simply forgot, between proofreading, deliveries, exhaustion.”