Facebook nový e-mail nespustil. Co opravdu spustil ví jenom Facebook

Co vlastně “The New Messages” představují a jak budou opravdu fungovat zůstává poněkud nejasné. Mark Zuckerberg nicméně sám nový produkt doprovodil poznámkou, že se nejedná o nový e-mail.

Facebook Messages prozatím dostupné nejsou – uživatelé mohou zkusit “zažádat o pozvánku“, případně prostě trpělivě čekat, až Facebook novou verzi komunikačních služeb nasadí na právě jejich účet. Facebook Titan, jak byl projekt interně označován, propojuje poštu, SMS a chat. A pokouší se v něm sjednotit komunikaci prostřednictvím různorodých kanálů do jednoho komunikačního systému – e-mail, klasická komunikace na Facebooku, posílané a přijímané SMS, chat na Facebooku.

This is not an email killer. This is a messaging experience that includes email as one part of it,” uvedl Zuckerberg.

Facebook Messages bude možné používat s jakoukoliv e-mail adresou – nebo s @facebook.com adresou (doménu FB.COM použije Facebook pro firemní poštu). A podle řady náznaků z tiskové konference je poměrně zřejmé, že Facebook Messages bude na počátku spíš produktem pro mládež, která je zvyklá na IM/chat a s e-mailem ve své denní komunikaci moc nepočítá.

O Facebook Messages toho nikdo vlastně moc neví – tisková konference oznámila produkt, který prozatím nikdo neviděl a nemůže ho ani vyzkoušet. Facebook tvrdí, že vytváří “Social inbox”, ve kterém bude možné vidět kompletní historii konverzace se všemi lidmi, se kterými jste komunikovali. A to jak na počítači, tak na mobilním telefonu – kde prý nebudete potřebovat žádnou aplikaci a vše bude fungovat i pro SMS.

Více informací nakonec nezískáte ani v See the Messages that Matter, což je oficiální oznámení Facebooku. Tedy až na to, že to je daleko více přepracovaný Facebook Chat, než elektronická pošta.

To be clear, Messages is not email. There are no subject lines, no cc, no bcc, and you can send a message by hitting the Enter key. We modeled it more closely to chat and reduced the number of things you need to do to send a message. We wanted to make this more like a conversation.

Součástí Facebook Messages by měl být i nový Inbox (došlé zprávy) schopný rozlišit mezi zprávami od vašich přáteli (a přátel vašich přátel) a cizích lidí. Podle Facebooku budete moci svojí “poštu” dokonce nastavit tak, že zprávy od “cizích” lidí prostě vrátí zpět – podle Facebooku je to prý to “co lidé dlouho chtěli”.

Facebook Messages byste neměli na vašem Facebooku očekávát brzy – podle Facebooku budou “noví uživatelé zvání” a “pro všechny uživatele bude nový systém dostupný během několika příštích měsíců”.

Součástí Facebook Messages by měla být i podpora “příloh” – v podobě integrace se službou Docs.com (Microsoft Office Online proaktivně přejmenovaný na “Docs for Facebook”).

Detailnější komentář k otazníkům okolo Facebook Messages
v blognutí Facebook nový e-mail nespustil a
otazníků zůstává hodně na POOH.CZ