Microsoft “odepsal” Silverlight, budoucnost je v HTML 5

Microsoft SilverlightVelmi neočekávané oznámení o konci Microsoft Silverlight platformy zaskočilo zejména vývojáře, kteří na tuto platformu vsadili. A překvapivější je o to více, že nový Windows Phone 7 je (zjednodušeně) Silverlight nadstavba nad skoro klasickými Windows Mobile.

Silverlight se měl stát konkurentem Flashe a nabídnout prostředí, které umožní používat software napříč velmi různorodými platformami. Nyní je Silverlight odepsaný a zůstává jenom ve WP7. A nejde o žádný omyl, oznámení přichází od Boba Muglii (šéf Servers and Tools divize). A pokud byste snad ještě měli pochyby, potvrzuje to i PDC and Silverlight zápisek na Microsoft Silverlight blogu.

During the conference, I gave an interview where, among other things, I talked about the great work we’re doing with Silverlight – in particular, support for Windows Phone 7, which we featured heavily at the conference. The interview was accurately reported. I understand that what I said surprised people and caused controversy and confusion. As this certainly wasn’t my intent, I want to apologize for that. I’d like to use this post to expand on what I said, and talk about the very important role Silverlight has going forward.

Bouři vyvolanou oznámení o přesunu k HTML nakonec nenechal bez povšimnutí ani Steve Ballmer osobně – viz PDC Thoughts.

Jenže, pokud čtete obě prohlášení, Muglii i Ballmera, není to až tak zcela jasné – Silverlight zjevně “bude žít” a Microsoft pracuje i na nové verzi. Což, popravdě, je prozatím nevyhnutelné – Windows Phone 7 je na Silverlight platformě postavený a jeho další existence a vývoj je tak bez Silverlightu prozatím nemožná. A Ballmer Silverlight vyzdvihuje jako “media streaming” platformu (ano, proč by Microsoft chtěl streamovat videa přes Flash, že).

Dodatečné vysvětlování Ballmera a Muglii tak spíš vypadá jako snaha uklidnit rozbouřenou vývojářskou a firemní komunitu. A budoucnost Silverlightu? Zatím krajně nejistá.