CZ.NIC spustil MojeID – služba pro lidi od programátorů není použitelná

Dlouho slibované MojeID od CZ.NICu je typická služba stvořená programátory, kteří sice službě rozumí, ale vůbec nemyslí na to, zda to má být určeno pro lidi. A zda to vůbec má být použitelné.

www.mojeid.cz je typickou ukázkou toho, jak dopadne služba pro lidi, kterou od začátku až do konce zjevně vytvářel typický programátor. Uživatel bude jenom zírat, nechápat a odhadovat co vlastně má udělat, co udělal špatně a proč věci nefungují.

Začně to klasickým problémem – česká služba mluví anglicky a je nutné ji přepnout do češtiny. Pomůže to jenom krátkodobě,  po pár obrazovkách opět začne mluvit anglicky a angličtiny se už nezbavíte.

První problém – MojeID je přesvědčeno, že si musím pořídit ID s nějakým záhadným identifikátorem. A to jenom proto, že jsem chtěl mé ID provázat s registrem domén.

Vzdávám to, vydávám se cestou založení nového ID.

Končím velmi brzy poté, co jsem začal. Uživatelské jméno to nebere žádné. Daniel.Docekal je špatně, DanielDocekal je špatně, DBD je špatně. Bez jediného slova vysvětlení zatvrzele odpovídá “Vložte platnou hodnotu”. Až po mnoha a mnoha pokusech přicházím na to, že nesmí být použita velká písmena.


Angličtina se vrací, ačkoliv jsem MojeID.cz přepnul do češtiny. SMS i e-mail přichází obratem, vyplňuji je.

A opět narážím – o povinné délce hesla se dozvíte až poté, co vyplníte heslo příliš krátké. A popravdě, je uplně jedno jak dlouhé heslo si na MojeID.cz vyplníte, zejména pokud jde o rozdíl mezi 7 nebo 8 znaky – náročnost na jeho prolomení je prakticky stejná. V měřítku dostupného času a výpočetních prostředků to totiž nehraje roli.

Opět se bezradně dívám a končím. Netuším co je “PEM format”. Certifikát, platný a používaný mám, jeho vložení možné není. Zjevně není v “PEM” formátu.

Stejně tak bezradně končím na nahrání fotografie – vyžadují přesně danou velikost, něco co běžný internetový uživatel neumí řešit, ale hlavně něco, co je vždy a bezproblémově řešeno na straně serveru – je skutečně tak velký problém si přijatou fotografii zmenšit?

Ještě více bezradně zírám na to, že není možné vyplnit mé informace – stránka plná políček jich má většinu zablokovanou a já vůbec nechápu proč. Až uplně náhodou, po překlikávání mezi záložkami přicházím na to, že mi ještě poštou pošlou třetím PIN, který budu moci zadat. A teprve poté vyplnit další údaje.

It is not possible to ask for validation because the profile is not completed. Following required values missing:

  • Date of birth

Právě “Date of birth” se pokouším vyplnit a možné to n ení. Jak tedy mohu splnit požadavek na “required value” (požadovanou hodnotu), když jí není možné poskytnout?

Překlikávám na “Data handover” a vůbec netuším, co tím vlastně chtějí tvůrci říct. Záhadná stránka plná zaškrtávátek a odšrtávátek. Možná je to nějaké puzzle. Nebo snad hádanka? Když ji vyplníte správně, tak získáte výhru?

Dobře, budiž. K čemu mi vlastně takovéto založené “MojeID” je? V celém profilu nenajdu jedinou informaci o tom, jak se to dá používat – dokonce se ani nedozvím, jaké že to “ID” jsem si vlastně založil.

A pokud bych chtěl MojeID (měla by to být implementace OpenID) použít jako provozovatel webu? U všech OpenID implementací je to snadné – prostě něco málo technického nasadíte a můžete jet. A představa CZ.NIC?

Služba mojeID je pro poskytovatele dostupná ve dvou variantách, tzv. Plný přístup a Omezený přístup. Postup implementace služby je technicky totožný. Jediný rozdíl je v administrativním postupu – zavedení Plného přístupu vyžaduje podepsání smlouvy s CZ.NIC a zaplacení drobného poplatku. Omezený přístup tyto kroky nevyžaduje a lze ho následně rozšířit na Plný přístup.

Parodie – jaký podpis smlouvy? Jakou “podepsanou smlouvu ve dvou kopiích”? Poštou? Žijeme v roce 2010 nebo ne? A jak může CZ.NIC ve smlouvě mluvit o Ceníku, když žádný ceník není dostupný? A abyste zjistili cenu, musíte být opět zvídaví a proklikat web, kde nakonec v jednom nenápadném rámečku najdete 1000,-Kč ročně.

A ten vtip o tom, že “plný přístup” je vhodný pro banky a platební společnosti? Tvrzení,”že byly ověřeny údaje z identity uživatele, a že tedy daná osoba fyzicky existuje” je parodickou třešničkou na dortu plnou absurdnosti. CZ.NIC má hodně drzosti, pokud chce tvrdit, že “identita” uživatele byla ověřena tím, že si nechal něco poslat na mobil a e-mail a poté na nějakou poštovní adresu. Ani jedna z těchto věcí neumožňuje identitu ověřit.

Závěr

Pokud chcete používat OpenID, tak cesta přes MojeID nevede. Zapomeňte na to – zřízení je opruz, web je zmatený a jestli to vůbec (a jak) funguje stejně hned tak nezjistíte. Zřídit si OpenID u některého normálního poskytovatele je na 30 sekund a nehraje v tom roli nutnost poskytnout někomu telefonní číslo (a nechat si poslat SMS) a už vůbec ne čekání na dopis. A popravdě, v době kdy weby zavádějí přihlášení pomocí Facebooku je už OpenID hodně diskutabilní věcí.

Pokud chcete OpenID nasadit na vlastní web jako metodu přihlášení, tak MojeID je opět problematické – zmatené, příliš mnoho dokumentů, smlouva, zbytečné obstrukce. Kdo kdy nasazoval OpenID (nebo i Faceboo Login) tak ví, že je to snadné, transparentní a bezproblémové – a takové to má být.