Twitter už má také svůj “like/líbí” buttonek – umožňuje snadno tweetnout libovolnou URL a vědět kolikrát byla tweetnuta. Implementace je podobná Facebook fb:like, byť zatím postrádá další API a vychytávky. A první rychlé pokusné nasazení na POOH.CZ je tu – byť to bude chtít ještě trochu doladit.

Twitter (konečně) spustil Tweet Button, tedy něco co doposud bylo možné pouze s pomocí cizích služeb – a mělo katastrofální problémy s češtinou – nejspoužívanějšímu řešení od www.tweetmeme.com jsem chybu nahlásil mimochodem v únoru tohoto roku. A dostal odpověď : I have raised this as a bug with our development team, where it will get reviewed, prioritised and fixed if we can reproduce the issue. Chyba nebyla nikdy opravena a v červnu poslané upomenutí už nestálo Tweetmeme.com ani za odpověď.

Ale zpět k Tweet Button – pokud jej chcete nasadit na své stránky, můžete začít využitím kouzelníka na Tweet Button případně se poučit více v dokumentaci (zde).

Zásadní je, že musíte použít JavaScript kód, který nahrazuje specifický A HREF (označený class=) vlastním kódem buttonku. Pokud implementujete Tweet Button pouze jednou na jednu stránku (typicky článek), tak postačí využít navržený kód, např. tedy:

<a href=”http://twitter.com/share

data-count=”horizontal”
data-via=”Medvidekpu”>Tweet</a>
http://platform.twitter.com/widgets.js

Pokud ale chcete Tweet Button implementovat na blog a ke každému příspěvku na hlavní stránce mít vlastní Tweet Button, je nutné využít další dva paramety (příklad níže, červeně zvýrazněné parametry) a nezapomenout, že zahrnutí widget.js bude provedeno jenom jednou – Twitter tradičně doporučuje udělat to na konci stránky, tedy před </BODY>.

<a href=”http://twitter.com/share

data-url=”http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?a=2016272
data-text=”TWEET TEXT”
data-count=”horizontal”
data-via=”Medvidekpu”>Tweet</a>

Pokud data-url či data-text neuvedete, budou se přebírat z adresy a titulku aktuální stránky – pro domovskou stránku blogu je tedy nutné každému Tweet Buttonku předat správně oba parametry.

Twitter Button je možné nasadit i jako <IFRAME> – záleži na tom co vám bude více vyhovovat.

Zvládnou to Twitter.com servery?

Twitter se dušuje, že Tweet Button je na jiných serverech, které s přetíženým a vypadávajícím www.twitter.com nemají nic společného. Tweet Button navic nefunguje tak dynamicky jako jeho Facebook konkurent – i samotný ukazovaný počet je aktualizován jenom “někdy”. Pokud tedy neuvidíte aktualizaci po vašem tweetnutí, nedivte se.

Tweet Button má ale i jeden další zvláštní nedosatek – zkracovaná adresa není pořád stejná. Už u tohoto článku je možné vidět http://t.co/MuOp4WP,http://t.co/SsE9ltnhttp://t.co/6lXpC3L a http://t.co/a0sfSwQ v pouhých čtyřech použití buttonku.