V Kam je umístit? Chytré lavičky se musejí nejdřív chytře nainstalovat je řeč o chytrých lavičkách a je tam zmiňován i pražský pokus. 10 chytrých laviček v rámci testu, který neskončil nijak extra úspěšně. Citovány jsou hlavně problémy s nabíjecími USB porty. Tedy s něčím, co ve veřejném prostoru nedává smysl. Uváděno je i to, že lavičky nabízely Wi-Fi, tedy další zásadně nesmyslnou věc.
Wi-Fi? V žádném případě
Pojďme to vzít od konce. Wi-Fi není určeno do veřejného prostoru a nemá tam co dělat. Hodí se pro síťování doma či ve firmě, tedy tam kde máte kontrolu jak nad samotnou sítí, tak nad jejími uživateli. V chytrých lavičkách je to jedno z nejabsurdnějších využití – lavičky stojí na místech, kde je dostupný mobilní signál. Pokud tohle chcete rozebrané důkladněji, tak viz Wi-Fi ve veřejném prostoru? Nesmysl, který milují politici a hackeři
Vybavovat lavičky Wi-Fi navíc znamená, že lavička musí být vybavena LTE připojením. Zbytečné zvyšování nákladů, které je ještě absurdnější v tom, že stále jen odvádí pozornost od toho, že je nutné aby existoval levný mobilní Internet bez zásadních omezení v podobě FUP.
USB nabíjení? Rozhodně ne
S USB nabíjením je to obdobné. Pokud nechcete přijít o telefon, tak nikdy nebudete do telefonu strkat nabíjecí kabely neznámého původu. Nikdy. Není totiž jasné, jestli si tam právě nepouštíte 220 V nebo zda není ten kabel/konektor určen k napadení (hacknutí) vašeho telefonu. Řeč je o tom třeba v Je bezpečné připojit se na veřejně přístupný nabíjecí či USB kabel? Co s nalezenou USB klíčenkou?.
Schůdné řešení by bylo vybavit lavičky bezdrátovým nabíjením, byť i zde je zbytečné riziko – ležící telefon se bude stávat cílem zlodějů. Vybavení 220 V zásuvkami pro použití vlastní nabíječky a kabelu je sice také možné, ale z hlediska venkovního prostoru a bezpečnosti se to také nehodí. Celé je to navíc i předmětem vandalismu, jako cokoliv co je vystaveno „venkovnímu“ vlivu.
Stačí vzpomenout na vtipný nápad Prahy 6 se stojany na Hradčanské, které byly vybaveny nikoliv USB porty, ale nabíjecími kabely. Vydržely tam několik dní, někdo je všechny zničil.
Co tedy s těmi chytrými lavičkami?
Když vynecháme nesmyslné WiFi či USB nabíjení, co vlastně zbývá pro chytré lavičky?
Základní senzory jsou jednou z užitečných věci. Využití lavičky jako základ. Ale hlavně – teplota, vlhkost, CO2, znečištění, hluk, tlak. Data podle kterých lze řešit akutní situace, plánovat. Celé to pak začne dávat lepší smysl při větším množství laviček.
Pokročilejší senzory mohou například sledovat okolní dopravu i kolik lidí se v dané oblasti pohybuje. Opět využitelné město jako takové.
Osvětlení v kombinaci se solárním napájením.
Ve spojení s displejem může sloužit jako informační centrum kombinující reklamní prostor s užitečnými informacemi. Displej navíc může být propojitelný s mobilní aplikací a být interaktivní. Může poskytovat i informace o věcech či dění v okolí, předpověď počasí, možnosti je tady nespočet.
Lavičku lze vybavit SOS tlačítkem a spojením s policií.
Pro nabíjení připadá v úvahu jedině bezdrátové.
Napadá vás ještě něco?
Ilustrační obrázek v záhlaví je chytrá lavička od Etneo.