Ne, Instagram nemá 1.3 miliardy ročních (sic) uživatelů (ani lidí)

Udávat počty ročních uživatelů je, pardon, totální haluz. Nakonec ani Instagram nic takového neudává. Hlavně proto, že rok se prostě nedá počítat – je to příliš dlouhé.

Sociální sítě se točí okolo DAU/MAU, denních/měsíčních aktivních uživatelů. A to ještě ta čísla běžně nadsazují – ať už protože to nedokáží počítat nebo zcela záměrně. Linkedin tomu nasazuje korunu vykazováním počtu účtů, protože to umožňuje mít opticky zásadně vyšší čísla, než kdyby šli na MAU nebo DAU.

TIP: Jak se měří návštěvnost? Návštěvy, uživatelé, zhlédnutí, reální uživatelé

Problém s MAU/DAU je, že to jde jakž takž spočítat pro přihlášené uživatele, ale i tam do toho jde komplikace v podobě jednoho člověka využívajícího víc účtů. A jakmile do toho začnete započítávat i uživatele nepřihlášené, tak tam je problém ještě horší.

Facebook navíc před měsíci začal s čísly čarovat z důvodu klesajících/stagnujících stávajících metrik a zavedl si “Family Daily active People” (DAP) a “Family Daily Active People” (FAP) – kde počítá doslova hausnumera “sčítáním” napříč vším co má.

V MAU má Facebook v posledním kvartále 2.94 miliardy, a DAU 1.96 miliardy. Čísla pro Instagram Meta neuvedli, ale z toho co vidíte je jasné, že 1.3 miliardy ročně je nesmysl. To proto, že aktuální udávané MAU je 1.47 miliardy.

Jo a mimochodem, průměrný uživatel stráví na Instagramu 53 minut denně. Ne třicet. Těch 30 minul platilo pro dospělého.