Co si myslím o zablokování dezinfo webů CZ.NICem? Vyjádření pro ČTK

Z ČTK se včera ptali co si myslím o tom, že CZ.NIC zablokoval několik deziformačních webů. K přečtení je to v Doménové sdružení CZ.NIC zablokovalo osm dezinformačních webů a můj pohled je tento:

Podle internetového odborníka a publicisty Daniela Dočekala je zablokování webů správný krok. “Velmi výrazně se podílejí na šíření dezinformací, lží a slouží jako nástroj agresora. Z dlouhodobého hlediska (a systémového řešení) je to diskutabilní a s otazníky. Nic jim pochopitelně nabrání si pořídit doménu někde jinde a provozovat to na nové doméně. Své posluchače a čtenáře si, bohužel, opět najdou,” podotkl.

Dezinformační weby jsou dlouhodobě financované z reklamy, a proto to podle Dočekala měly už dávno řešit Google, Seznam, inzertní sítě a nespočet inzerentů, kteří je roky financují. “Pokud by došlo k odříznutí od příjmů, nemohly by fungovat v takovém měřítku, jako tomu bylo doposud,” dodal.

Včera se vedle osmi zablokovaných objevil ještě seznam dalších dezinfo webů, které by měly být zablokovány. Na základě toho jsem aktualizovat Pozor na lžimédia. Ne všechno jsou noviny, lži jsou dobře placené, vnímejte co čtete. Přehled dezinformačních webů