Desatero pro všechny, co chtěj jet na Moravu a pít tam víno vyvolává na Facebooku vášně.

Před necelým týdnem se na Facebooku (znovu) objevilo úsměvné Desatero pro všechny, co chtěj jet na Moravu a pít tam víno.  A od té doby vyvolává vášně a rozepře.  Část lidí ho považuje za zábavný text, satiru. Část je přesvědčena, že tohle si někdo pověsil někde ve vinárně či vinném sklípku a považují za “typickou” ukázku anti-zákaznického přístupu. a nenechají na tom nit suchou.

Osobně? Přijde mi to zábavné, satirické, některé ty postřehy jsou dost vtipné a trefné. Nepřipadá mi, že by to někdo psal smrtelně vážně nebo si to snad dokonce chtěl pověsit ve vinárně.  A nemá s tím společného nic to, že dělám pro Vinograf, ty popisované věci prostě člověk zná prostě už jenom z toho jak roku chodí občas někam na víno nebo řeší co si koupit.

Kompletní text Desatera

Desatero pro všechny, co chtěj jet na Moravu a pít tam víno
1) Neříkejte “vínečko”. Říkejte normálně “víno”.
2) Že je něco “pozdní sběr” neznamená, že to bude sladké. Fakt ne, přísahám.
3) I když chcete ochutnávku “jen na dno sklenky”, pokud dáte těch sklenek více, musí vám být jasné, že se to snad musí zaplatit, ne?
4) Když si nic nevyberete, můžete normálně odejít. Nemusíte slibovat, že se ještě vrátíte. Není to jako sex na jednu noc.
5) Rulanda šedá se nedělá vždycky polosladká. Pálava se nedělá v červeném. Červené víno se zbytkovým cukrem je úchylárna. Stejně jako většina “svatomartinských” vín. Tečka, bez diskuse.
6) Nemusíte hned omluvně hlásit, že “vínu vůbec nerozumíte”. Nikoho to nezajímá. Prostě si nějaké vyberte. Já taky nevařím svíčkovou a nesvěřuju se s tím servírce pokaždé, když si ji objednávám.
7) Za větu “tak co byste mi doporučila” zkuste ještě připojit alespoň to, zda chcete červené či bílé víno nebo nějakou jinou indicii, protože jinak zbývá jen doporučení, abyste se naučili lépe vyjadřovat.
😎 Pokud chcete za víno utratit 100 kč, řekněte to rovnou a neotravujte 15 min s popisem “něčeho vyzrálého, aromatického, ne kyselého, asi tak jako Pálava”. Tyhle vína nestojí 100kč a žádné víno by nemělo stát 100 kč, když jsme u toho!!!
9) Nebojte se moravských červených vín. To, že jste si jednou v chilském týdnu v Lidlu koupili Syrah, vás neopravňuje k tomu, říkat, že jsou naše červená vína kyselá. Fakt nejsou. Znovu přísahám.
10) Po cestě sem jste museli vidět ty vinohrady, ne? A na nich někdo musí pracovat. Celý rok. Kolikrát i druhý den poté, když vy chcete kalit do rána. Ale my to děláme rádi. Zkuste si jen občas představit ten dlouhý proces, až zas chytnete sklenku jako krýgl a kopnete to do sebe jako panáka.

Samozřejmě, funguje to. Podívejte se na zapojení u originálního příspěvku.

2020-08-15 11_34_02-(2) Desatero pro všechny, co chtěj jet na Moravu a... - Sylva Bedřichová.png

 

Zajímavé je i to, že tohle není novinka v roce 2020.  Je to staré minimálně několik let. Tady je výskyt z roku 2017

2020-08-15 11_42_26-(3) _Desatero pro všechny, co chtěj jet na Moravu a pít tam víno_ - Facebook Sea

Ano to nevypadá, že by od té doby došlo k nějakým změnám.