Ta studie o běžcích šířících koronavirus e skutečnosti říká něco jiného než se šíří na socnetech

Možná jste ji na sociálních sítích zahlédli. Virální “studii” o tom, jak běžci šíří při běhu koronaviru a jak je důležité neběhat za sebou. Pocházela od belgických výzkumníků, kteří poněkud uspěchali zveřejnění, vynechali věděcké protokoly a pravidla a zveřejnili něco špatné pochopené. Navíc prostě dost hodící k současné nervní době.

Celé to přitom vypadá velmi věrohodně. Počítačová simulace ukazuje šíření kapiček dechu běžců běžících vedle sebe a za sebou. Srovnává to s lidmi co jsou pěšky a lidmi co jedou na kole. Chytila se skvěle, vytvořila něco (a někoho) koho je možné obviňovat z nezodpovědného chování.  Protože “běžci přece šíří koronavirus” a tady to máte podložené věděcky.

Jenže, je tu problém. Lidé co běží či jedou na kole nejsou těmi kdo by ohrožovali ostatní.  Celé to vychází jen z velké ochoty najít viníka a ze studie co co ve skutečnosti ještě ani nebyla zveřejněna.  A to málo co se ze studie dostalo ven, prakticky nikdo celé nečte.  Jediné co navíc prozatím existuje je tento původní článek v belgických novinách – Belgische simulatie: fietsen, joggen of wandelen doe je best niet achter elkaar in tijden van corona

Celé je to velmi jednoduché – onen výzkum (který prozatím stále nebyl zveřejněn a musí projít obvyklým procesem a kontrolou) se týká čistě aerodynamiky a nemá nic společného s virologií. Šířeni viru neřeší, nezobrazuje a nic o něm neříká. Problém navíc umocňuje to, že vědci samo stále nevědí jak se virus šíří vzduchem.  Social distancing, tedy udržování odstupu, je v tomto ohledu otázka snížení rizika nikoliv eliminace rizika.

2020-04-11 18_31_38-Window.png

Sám autor studie, Bert Blocken, to nakonec říká zcela jasně:

Runners and cyclists are NOT spreading corona virus. Seriously people…

Korunu tomu nasazuje text Belgian-Dutch Study: Why in times of COVID-19 you should not walk/run/bike close to each other. U toho je klasicky nutné připomenout, že Medium.com nejsou noviny, ale blogovací systém, kde může psát kdokoliv – nemá to tedy žádnou redakční radu, nikdo neověřuje co je tam zveřejněno.  Nejpikantnější na tomhle textu je, že se na konci odvolává na “původní článek” na ruském webu. Ani jeden z těchto dvou ale nemá jiný prvotní zdroj než výše uvedený belgický článek. A zcela ignorují to, že sám autor výzkumu popírá závěry v článku uvedené.

Více si o tom přečtěte v The Viral ‘Study’ About Runners Spreading Coronavirus Is Not Actually a Study.