Čínský systém společenského kreditu jako mocný nástroj pro ovládání společnosti. Od 1. ledna plně funkční

Protestujete proti autoritám? Nenavštěvujete své staré rodiče? Přecházíte přechod na červenou? Řídíte opilí? Podvádíte v online hrách? Těžko říct kolik věcí vás může připravit o společenský kredit a vy se pak začnete propad v žebříčku. Což může znamenat řadu nepříznivých věcí – nebudete mít nárok na půjčku, nedostanete se k lepšímu ubytování v hotelu či jízdenkám/letenkám v první třídě.

Až po extrémní “řešení” kdy vám ani nedovolí cestovat či bydlet v lepší čtvrti.  Dokonale doplněné systémem milionů kamer, které neustále sledují obyvatele a s pomocí systému rozpoznávání obličeje je dokáži zachytit v okamžiku špatného chování. Plus samozřejmě všudy přítomné sledování na Internetu a sociálních sítích.

china-social-credit-system.jpg

O tomhle výdobytku totality jsem psal ve V Číně nasazují rozšíření Velkého bratra. „Sociální kredit“ má rozhodovat o občanech. To byl rok 2018 a social credit ještě nebyl mediální téma o kterém později psala další a další média. Ten samý rok o pár měsíců později o něm psal Honza Sedlák v Nekoupíte jízdenku, nepořídíte byt, kamery jsou všude. Čína testuje dystopické sociální skóre

A máme tu leden 2020 a tento systém je plně v provozuChina’s Social Credit System is pegged to be fully operational by 2020 — but what will it look like?

Technologicky samozřejmě nesmírně zajímavá věc (viz například How China Is Using “Social Credit Scores” to Reward and Punish Its Citizens a pro uvědomění si rozsahu – 600 milionů kamer a přes miliardu obyvatel). Lidsky a společensky katastrofa. Něco o čem snad ani George Orwell nesnil.

Ne nezajímavé je spojení s zásadním rozmachem placení obličejem a nasazení této technologie na řadu dalších míst – na veřejných záchodcích dostanete papír “na obličej”. Do zaměstnání nepotřebujete kartu ani píchačky, opět jedině obličejem a plně automaticky. Stejně tak narazíte na kamery co vás pustím domů a sledují uvnitř objektů.

Kamery samozřejmě automaticky sledují i automobily a čtou jejich SPZ. Najít někoho podle obličeje i podle jeho automobilu je pak otázka několika sekund.  To celé podpořené absenci jakékoliv právně určené ochrany soukromí.