Dost nutné připomenout: Sdílené věci v Google Foto jsou veřejně dostupné pokud sdílíte odkazem

Security through obscurity je jediný mechanismus, který z fotek co nasdílíte z Google Foto pomocí adresy dělá něco, co není veřejně dostupné komukoliv – k tomu aby se k takto sdíleným fotkám dostal ale potřebuje opravdu vědět jenom onu adresu – ta se sice nedá nějak snadno uhádnout, ale v okamžiku kdy ji někomu posíláte, tak se samozřejmě stává veřejnou a může žít vlastním životem.

2019-07-16 13_45_56-Photo - Google Photos.png

Viz Any Google Photos media (photos, videos) you share becomes public a je opravdu důležité na to pamatovat – prostě jakmile vytvoříte sdílení odkazem, stanou se vaše fotografie veřejně přístupnými.

2019-07-16 13_46_50-Photo - Google Photos.png

Příklad takovéto URL: photos.app.goo.gl/6aaVuWgJyLWRGzfq5 – čistě teoreticky nic nebrání tomu, aby někdo postupně zkoušel všechny kombinace v onom chaotickém parametru (jasně, moc praktické to není a snad tam budou mít ochranu proti něčemu podobnému) a také nic nebrání tomu “photos.app.goo.gl” dát do vyhledávače či vyzobávat ze sociálních sítí – najdete tak dostatek materiálu.

Celé je to ostatně dost podobné situaci kdy sdílíte věcí z Google Disku či Google dokumentů pomocí vygenerované adresy (URL). O tom je řeč v Jak na sdílení dokumentů v Google? Pozor na sdílení přes volně využitelný odkaz