Vyhledává vám počítač přes Zapmeta? Máte zavirovaný prohlížeč i počítač!

Čas od času na @365tipů v refererech narazím na příchod ze Zapmeta.com – pokud vám váš počítač (prohlížeč) vyhledává přes Zapmeta.com, tak to znamená, že jste si prohlížeč zavirovali a musíte ten virus/malware/  odstranit.

2019-07-02 07_55_22-Window.png

ZapMeta je tzv “browser hijacker” – usídlí se v prohlížeči a přesměruje vyhledávání na vlastní (kde poskytuje pozměněné výsledky a může vám podstrčit cokoliv). Mimo to vás bude přesměrovávat na weby, které si za to platí. Do počítače se dostává většinou tak, že jste si stáhli nějaké shareware/freeware (či dokonce kradené software) a tohle svinstvo bylo součástí a (většinou) bez varování se vám usídlilo v počítači.

2019-07-02 08_21_27-Window

Zapmeta se přitom tváří jako vyhledávač a žije z toho, že prodává právě ona podvrhovaná umístění ve vyhledávání a přesměrovanou návštěvnost.  Na jejich webu vše vypadá jako na jakémkoliv jiném vyhledávači.

Zbavit se Zapmeta malware

Odstranit Zapmeta by mělo být možné pomocí obvyklých antimalware (viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware a Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara.) nebo to zkusit ručně.

  1. Odinstalovat ZapMeta z počítače pomoci klasického postupu. Je klasicky vidět v nainstalovaných programech, ale občas se může schovávat pod něčím, co jste si do počítače instalovali (různorodé “toolbar”, “serach” pomůcky, atd).
  2. Odstranit odkaz na Zapmeta ze zkratky pomocí které odevíráte prohlížeč
  3. Otevřít každý prohlížeč co v počítači máte (IE, Edge, Chrome, Firefox, Safari, atd) – zde odstranit Zapmeta z addonů/pluginů, změnit domovskou stránku (na cokoliv vašeho nebo prostě ideálně na about:blank), nastavit vyhledávání přes Google (či cokoliv jiného normálního)

Problém s ručním odstraňování ale může být, že se vám nepodaří odstranit všechny výskyty a některé změny nebudete vědět kde přesně provést. Proto je lepší využít některý z výše zmíněných antimalware programu – Malware Bytes Antimalware umí Zapmeta odstranit.

Důležité je, že Zapmeta není pouze v prohlížeči, ale také přímo se instaluje jako software do počítače a může se tedy bránit prostému odstranění z prohlížeče. V případě prohlížečů je odstranění komplikované řadou provedených změn a vhodná varianta je reset prohlížeče (či profilu prohlížeče) – tím sice přijdete o nastavní a přizpůsobení, ale může to být rychlejší.