K čemu slouží (a neslouží) web MapChecking? Kolik lidí se vejde na Staroměstské náměstí v Praze?

Znáte www.mapchecking.com? Dost často se objevuje v souvislost s demonstracemi. A dost často je používán bez pochopení jak funguje a co to vlastně je.

2019-05-12 10_53_08-MapChecking - Vérificateur de densité urbaine.png
Staroměstské náměstí, kdyby na jednom metru čtverečním stále jeden člověk.

Především neslouží k tomu abyste určili, kolik lidí bylo na nějaké demonstraci. Dokáže určit jenom to, kolik lidí se může vejít na určité území (a ještě si musíte správně nastavit počet lidí na čtvereční metr).

Můžete ji tedy použít pro rozporování závratných údajů o počtu demonstranců, kteří se na určité místo prostě nemohli vejít.

Neslouží ale také k tomu, abyste spočítali kolik lidí je na fotografii z demonstrance. MapChecking.com umí jen to, že si na Google Mapách obtáhnete určité území, nastavíte jak hodně jsou lidé našlapaní jeden na druhého (kolik se jich vejde na metr čtvereční) a tahle pomůcka zjistí jak velká plocha je váš útvar a řekne, kolik lidí se tam tím pádem vejde.

TIP: Tři lidé na čtvereční metr je snesitelná situace. Na koncertech jsou běžně čtyři lidi na metr.  Při demonstraci tak můžete počítat se zhruba 3.5 lidmi na čtvereční metr. Ostatně, právě s tímto číslem většinou operují média.

2019-05-12 10_59_01-MapChecking - Vérificateur de densité urbaine.png
S 3.5 člověkem na čtvereční metr by se na Staromák vešlo přes 40 tisíc lidí. Ale to by museli zaplnit poměrně souvisle celou plochu, včetně pomníku a dalších míst (ne obrázku není započtena plocha před orlojem)

Nevěříte? Nechápete? Tak si zkuste prostudovat This online tool makes checking crowd sizes easier

[23.06.19] Kolik lidí se vejde na pražskou Letnou? Důležitá otázka, když právě dnes probíhá největší demonstrace v polistopadové éře. Pokud k tomu opět použijeme MapChecking tak v pohodě od 250 tisíc do 300 tisíc.

2019-06-23 19_27_04-MapChecking - Crowd size estimator.png