Nejdříve Vás ignorují, pak se Vám smějí, pak s Vámi bojují a pak vyhrajete. Ne, Gándhi to neřekl. A něco o VKML a jeho bájných výmyslech

“Nejdříve Vás ignorují, pak se Vám smějí, pak s Vámi bojují a pak vyhrajete.”  nasdílel VKML (Václav Klaus mladší) na svém Facebooku. Připojil k tomu, to to má jako být citát od Mahátma Gándhí. No, jak už roky víme, tak není.

2019-04-12 10_34_52-(2) Václav Klaus ml. - Posts.png

Už to tam v tuto chvíli visí prakticky den, je pod tím hodně upozornění, že tohle opravdu Gándhí nikdy neřekl. A visí to tam pořád, což tak nějak vystihuje letité bájné výmysly, kterými VKML zásobuje své příznivce, média i veřejnost.

Ano, ten citát najdete v záplavě citátových webů. Má i různé mírně pozměněné podoby (třeba “Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš. “. V anglické podobě to také zaplavuje citátové weby a má to také několik podob, třeba “First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.”

Citát, který Gándhí nikdy neřekl

Jenže, Gándhí tohle nikdy neřekl. A celé je to ještě pikantnější v tom, že tahle mylná atribuce má základ v tom, že masově to začalo pobíhat ještě výrazněji po Internetu až poté, co to tweetnul Donald Trump. Ještě v době, kdy byl prezidentský kandidát.  Ale abychom nenasazovali jen na Trumpa, stejný citát chybně použila Hillary Clinton, Sarah Palin či Bernie Sanders.

Kdo to opravdu řekl? Nevíme. Ale neexistuje žádný záznam o tom, že by to řekl právě Gándhí. Zato ale víme, že to po Internetu pobíhá už více než dekádu. Už v roce 2011 to Christian Science Monitor zahrnul do žebříčku “The 10 most famous things never actually said“.

Naučte se ověřovat. VKML věřit nemůžete

Starý známý Snopes k tomu uvádí, že to pravděpodobné je částečná parafráze z knihy  Freedom’s Battle napsané právě Gándhím. Kde když vezmete několik odstavů, tak můžete vytvořit velmi stručné shrnutí právě do výše uvedené podoby neexistujícího citátu.

Nemusí to ale být vůbec skutečný původce, protože Snopes zároveň uvádí řečroku 1914 od Nicholase Kleina:

And, my friends, in this story you have a history of this entire movement. First they ignore you. Then they ridicule you. And then they attack you and want to burn you. And then they build monuments to you. And that, is what is going to happen to the Amalgamated Clothing Workers of America.

U které je potřeba uznat, že vypadá jako nejvíce pravděpodobný zdroj. Tedy alespoň ten doložitelný.

Takže VKML jako obvykle nezvládá ani tak jednoduchou věc, jako si ověřit pravdivost. Včetně toho, že ani den po upozornění na nesmysl nezaznělo ani slovo omluvy. Nebuďte jako VMKL, mrkněte do TIP#272: Jak poznat, že ta zpráva, obrázek či informace je prostě hoax, podvod či čistá lež? Naučíte se tolik potřebné ověřování výmyslu.

PS: Až někdo potkáte VKML, tak mu ještě zkuste doporučit TIP#323: Psaní Váš/váš, Vám/vám, Ti/ti, Tobě/tobě, atd.