Než se rozhodnete blogovat na Medium.com ….

Kdysi dávno (má číslo 204, takže  je to v prvním roce existence @365tipů) vznikl tip Kde si mohou založit a psát blog? Je v něm samozřejmě zmíněno i www.medium.com, jeden z původně revolučních blogovacích systémů. “Inspirovat” se jimi nechal Facebook s Poznámkami/Notes a rozhodně inspirací byl i pro nový Gutenberg ve WordPress.com (ten nejhorší editor, která kdy WordPress vyrobil, ale to by bylo na delší povídání).

Medium.com je v původním tipu doporučované hned na druhém místě. Dáno je to ale tím, že tehdy (rok 2015) to ještě byl použitelný blogovací systém. Někdy tak v roce 2018 (možná už rok předtím) se ale tvůrci rozhodli že budou zásadně tlačit na to aby si lidé platili. Paradoxně ne za to aby si platili za to že mají blog, ale za to aby si na Medium.com mohli číst zveřejnění články.

V roce 2019 to došlo tak daleko, že vás nutí se přihlásit (založit účet nebo použít Google/Facebook), byť tohle je naštěstí možné zrušit křížkem vpravo nahoře.

2019-02-10 08_42_07-Writing Docs at Amazon – Scott B – Medium.png

Aby toho nebylo málo, začnou vám počítat kolik článků jste si přečetli a jakmile si jich přečtete “moc”, tak vám znemožní další čtení. To “moc” je navíc opravdu originální. Tři články měsíčně. Zvážím-li, že jde o blogy s drtivě průměrným obsahem, tak tohle je opravdu šíleně nastavené.

Pravda, za to abyste si mohli nerušené číst chtějí “jenom” pět dolarů měsíčně (nebo 50 dolarů ročně). Nízká cena, pravda. Jenže stále to naráží na ten samý problém (probíraný třeba v Noviny a online předplatné? Skvělá myšlenka, která stejně nemá budoucnost.). Většina toho na co na Medium.com jsou věci, za které byste nezaplatili ani cent. Pár kousků měsíčně byste zaplatili možná. A také na to, že pokud budeme časem muset za všechny weby platit, tak je to finanční i organizačně neúnosné.

Z výše uvedené ale plyne to podstatné. Než se rozhodnete blogovat na Medium.com, tak zvažte, že váš obsah nebude volně dostupný.