Kriminalita imigrantů jako politický argument? Opatrně, není to čím podložit. Jedině výmysly.

Boj proti neexistujícím imigrantům pod taktovkou SPD či prezidenta Zemana. ODS hrdinně se přidávající a nabízející stále více hnědnoucí politiky. Vlastně jenom kopie vývoje v Evropě, kde navíc mají v jednotlivých zemích reálně imigranty. Česku se vyhýbají sami, nejsme lákavou zemí.

Prakticky vždy se v anti-imigračních postojích najde velmi jednoduchý argument. Jejich přítomnost přináší kriminalitu. Použil ho 19. června ostatně i Donald Trump, který prohlásil, že v Německu se (protože imigranti) zvýšila kriminalita o deset procent.

2018-07-22 06_37_08-Window.png

Jak už to u Trumpa bývá, byla to lež. V Německu ve skutečnosti kriminalita od roku 2016 o desetinu klesla. Na nejnižší úroveň od roku 1992. Snahy svést vykrádačky na imigranty také nefungují, je zde pokles o 30 % a podle Christiana Pfeiffera, německého kriminologa, je mají na svědomí nejspíše gangy z východní Evropy. Z té naší Evropy, mimochodem.

Záplavy imigrantů se nekonají. Do Evropy aktuálně přes  Středomoří přišlo necelých 43 tisíc imigrantů, polovina počtu za to samé období loňského roku. Ano, pokud si vzpomenete na čísla v předchozích letech, tak je to už opravdu jenom úsměvné číslo. V roce 2016 bylo v EU 1.3 milion žádostí, v roce 2017 už prakticky polovina, 728 470. Azyl navíc získalo 538 tisíc lidí. Ve výše zmíněné Středozemním moři v roce 2015 a 2016 zjistili více než 2.3 milion ilegálních překročení vnějších hranic EU. V roce 2017 to bylo už jenom 204 700. Nejméně za poslední čtyři roky.

Kriminalitu migrantů nenajdete ani v Itálii, tam ostatně také celkově od roku 2007 do roku 2016 klesla o 25 %. Jediné kdy by se snad podařilo něco najít je Švédsko, ale má to háček. Problémy vyvolávají kriminální gangy ve specifických oblastech, které nemají s poslední vlnou migrantů nic společného.

Až zase někdo bude šířit výmysly o kriminalitě migrant, dejte mu přečíst třeba Confusion over immigration and crime is roiling European politics. Najdete tam i docela zajímavý odstavec věnující se tomu, že pokles kriminality imigrantů souvisí s i s tím, že se vydají z táborů a zařízení pro imigranty do běžného života. Ale také to, že zásadně prospívá to, že se zvětšuje počet žen mezi imigranty.

Což není tak těžké pochopit, imigranti chtějí žít. Normálně jako všichni ostatní.